40W CLASS ROOM STEREO AUDIO AMPLIFIER
40W CLASS ROOM STEREO AUDIO AMPLIFIER
Key Features
- Increases the strength of a weak electrical signal without affecting other characteristics
- Hear your music in crisp detail with a frequency response of 150 Hz - 20 kHz
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
It's unfortunate but true - a lesson might be lost on students if they have trouble hearing the instructor. With the Trulink Audio Amplifier for classrooms students will remain attentive and better informed during class - no more disengaged learners. With maximum sound amplification, this cutting-edge system ensures consistent levels of audio through the classroom whether from the instructor, video or other multimedia source. Connects easily to classroom A/V equipment such as projectors, microphones, laptops or DVD players and ensures that each student has a quality learning experience. The Trulink Audio Amplifier is powerful enough to overcome background noise, poor room acoustics and even mild hearing loss in students.
Tech Specs
| Depth | 5" |
|---|---|
| Width | 4.6" |
| Height | 1.3" |
| Length | 9.1" |
| Brand Name | C2G |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Line | TruLink |
| Product Name | TruLink 40100 Amplifier |
| Product Type | Amplifier |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Product Color | Black |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Model | 40100 |
|---|---|
| Classification | D |
| Product Family | TruLink |
| Package Contents | <ul><li>TruLink 40100 Amplifier</li><li>Power Supply</li><li>Manuals</li><li>Mounting Brackets</li></ul> |
| RMS Output Power | 40 W |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.14 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 40100 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>UL</li></ul> |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Number of Analog Audio Inputs | 2 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
Related Products
More in AV-AMP from LEGRAND AV - C2G and similar brands
30W AUDIO AMPLIFIER W/ WP VOLUME CTRL
PLENUM AMPLIFIER 40 WATT STEREO
AUDIO AMPLIFIER 50W 4/8 OHM
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



