
4096GB KINGSTON FURY RENEGADE G5 PCIE 5.0 M.2 NVME SSD
4096GB KINGSTON FURY RENEGADE G5 PCIE 5.0 M.2 NVME SSD
Key Features
- With 4 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- Cut turnaround times thanks to PCI Express NVMe 5.0 x4, enabling faster previews and exports in demanding projects
- M.2 2280 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For gamers, enthusiasts and high-power users seeking extreme performance
Kingston FURY™ Renegade G5 PCIe 5.0 NVMe M.2 SSD is for high-power users, hardware enthusiasts and gamers ready for the latest Gen 5x4 performance. With raging speeds up to 14,800MB/s read and 14,000MB/s write, its extreme performance boosts game and app load times and improves reaction time, while its exceptional design keeps it cool.
- Extreme PCIe Gen5 speeds
- Advanced thermal design
- Seamless integration
- Maximized capacity
Tech Specs
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Height | 0.1" |
| Brand Name | Kingston |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | FURY Renegade G5 |
| Product Name | FURY Renegade G5 PCIe 5.0 NVMe M.2 SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Family | FURY Renegade G5 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
Show all 25 specsShow fewer
| Endurance (TBW) | 4096 TB |
|---|---|
| Random 4KB Read | 2200000IOPS |
| Device Supported | Desktop PC |
| Random 4KB Write | 2200000IOPS |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Weight (Approximate) | 0.27 oz |
| Maximum Sequential Read | 14.45 GB/s |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | SFYR2S/4T0 |
| Maximum Sequential Write | 13.67 GB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PCISSD from KINGSTON CLIENT SSD and similar brands


500G NV3 M.2 2230 PCIE 4.0 NVME SSD

1000G NV3 M.2 2280 PCIE 4.0 NVME SSD

512G KC3000 PCIE 4.0 NVME M.2 SSD
More from KINGSTON CLIENT SSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


