
4000 LM 1080P HOME BUSINESS PROJ 4000 LM 1080P HOME BUSINESS
4000 LM 1080P HOME BUSINESS PROJ 4000 LM 1080P HOME BUSINESS
Key Features
- Full HD (1920x1080p) lamp projector with bright 4,000 ANSI lumens
- A low 16ms input latency and 120Hz refresh rate provides faster frame-by-frame action for smooth images with minimal delay
- 22,000:1 high dynamic contrast for deep blacks and sharp images, powered by advanced 0.65" DLP technology
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- Setup options include 1.1x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, V keystone, and auto keystone
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Help your best ideas look bigger and shine brighter with the ViewSonic® PA503HD projector. This state-of-the-art projector delivers up to 4,000 ANSI lumens of stunning brightness, 1080p FHD resolution and enormous images up to 300". A .65" DMD chip enables this high-brightness projector to create multimedia images with stunning contrast for enhanced clarity. Experience versatile multimedia connectivity with dual HDMI ports as well as a USB-A output port to power wireless HDMI dongles. No matter how you set up your projector, flexible features such as auto keystone correction help ensure a picture-perfect image every single time. Plus, with a laptop and USB cable, users can enjoy hassle-free maintenance and software updates.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4.5" |
| Width | 12.2" |
| Height | 13.3" |
| 3D Type | 3D |
| Lamp Type | Lamp |
| Brand Name | ViewSonic |
| Lamp Power | 240 W |
| Throw Type | Short Throw |
| Color Family | White |
| Graphic Mode | Full HD |
Show all 45 specsShow fewer
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Product Name | 4,000 ANSI Lumens 1080p Home & Business Projector |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Color | White |
| Contrast Ratio | 22,000:1 |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul><li> 4,000 ANSI Lumens 1080p Home & Business Projector</li><li> Power Cable</li><li> Remote Control</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Entertainment |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Projection Method | Front |
| Output Scan Format | 1080p |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Focal Length | 24 mm |
| Minimum Focal Length | 21 mm |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 15000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA503HD |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Maximum Projection Distance | 32.15 ft |
| Minimum Projection Distance | 43.31" |
| Operating Power Consumption | 290 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Additional Warranty Information | Three-year limited warranty on parts and labor, 1-year limited warranty on lamp, 1st year free Express Exchange® service** <br /> <p><br /></p> |
Related Products
More in DLP-PR from VIEWSONIC PROAV PROJECTORS and similar brands
More from VIEWSONIC PROAV PROJECTORS
Other products available from this brand

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PA503HD

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PG707X

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PA504W

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PRO9510L PRO9520WL PRO9800WUL
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


