
4-PORT POE+/POE++ INJECTOR - MULTI-GIGABIT 5/2.5G ETHERNET
4-PORT POE+/POE++ INJECTOR - MULTI-GIGABIT 5/2.5G ETHERNET
Key Features
- 4-PORT MULTI-GIGABIT POE INJECTOR: Multiport PoE++ injector supports up to 5Gbps (NBASE-T) w/auto-negotiation; TAA-compliant Power Sourcing Equipment (PSE) delivers power & data over Ethernet cable; Supports PoE/PoE+/PoE++ 95W max; Level-4 ESD protection
- SELECTABLE POWER OUTPUT: DIP switch allows user to select the power output between auto-negotiation up to 90W, 95W PoH+, or forced legacy 60W (UPoE); 802.3af/802.3at/802.3bt power modes available on all ports; Total power budget of 160 Watts
- MULTI-GIGABIT: Supports 5/2.5/1Gbps & 100/10Mbps; 5GBASE-T/5GBASE-T compatible; Provide data & power to Powered Devices (PDs) up to 328ft (100m) w/Cat 5e/6/6a cabling; Supports WoL/PXE/9K Jumbo frames; Unmanaged PoE injector streamlines setup & deployment
- RUGGED ENCLOSURE: Durable full-metal housing ensures durability; Mount the PoE injector to a wall or a DIN rail with the included bracket; LAN transformers isolate the input/output data, and a power circuit prevents interference between ports
- STATUS LEDS: Top-facing color-coded diagnostic LEDs indicate the current PoE mode per Ethernet port and current PoE power budget of the injector for quick at-a-glance status of the system
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 4-Port Multi-Gigabit PoE++ Injector Hub serves as Power Sourcing Equipment (PSE) and enables multigigabit speeds of 5Gbps, 2.5Gbps, 1Gbps, 100Mbps, and 10Mbps across four Ethernet ports. This mid/end-span injector is capable of transmitting network data and power up to 328ft (100m) for remote installations. The PoE, PoE+, PoE++ compatibility and selectable power output ensure seamless compatibility with Powered Devices (PD). The TAA-compliant injector includes a Universal Power Adapter for different regions (NA/JP, EU, UK, and ANZ).
Versatile PoE Injector
Multiport PoE Injector supports the IEEE 802.3af, 802.3at, and 802.3bt (Type 3 and Type 4) standards for Power Sourcing Equipment (PSE), delivering up to 52V DC and 95Watts. This flexibility eliminates the need for a separate power source for remote networked devices such as IP cameras, access control devices, remote kiosks (POSs), wireless access points, PoE lighting, and digital signage.
Experience streamlined cable management with all network cables routed from one side of the unit for a clean and organized setup.
Flexible Power Options
Tailor the power output to the specific needs of the device using the Power Output Switch. The options include 90W, 95W PoH, or legacy 60W (for UPoE/UPoE+) for all the ports on the PoE Injector Adapter.
The Level-4 ESD protection (15kV air and 8kV contact) enhances device safety and reduces EMI for stable operation, minimizing the risk of downtime and hardware failures.
Increased Network Speeds
The unmanaged PoE Injector with NBASE-T technology provides access to an increased bandwidth up to 5Gbps, significantly reducing network slowdowns during data-intensive applications such as streaming high-definition video feeds, high-speed Internet, access local network resources, online or local network backups, and FTP access.
Tech Specs
| Width | 2.8" |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Length | 3.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | DIN Rail/Wall Mountable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Output Ports | 4 x Multi-Gigabit PoE++ |
| Product Name | PoE++ Injector |
| Product Type | PoE++ Injector |
| Compatibility | <ul><li> IP cameras</li><li> access control devices</li><li> remote kiosks (POSs)</li><li> wireless access points</li><li> PoE lighting</li><li> digital signage.</li></ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
Show all 26 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Protection Type | ESD Protection |
| Package Contents | <ul><li> PoE++ Injector</li><li> 1 x Universal Power Adapter</li><li> 1 x DIN Rail Mounting Kit</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Output Power | 160 W |
| Weight (Approximate) | 9.80 oz |
| Maximum Input Current | 2.50 A |
| Maximum Output Current | 3.30 A |
| Maximum Output Voltage | 54 V DC |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AS445C-POE-INJECTOR |
| Certifications & Standards | <ul><li> IEEE 802.3af</li><li> IEEE 802.3at</li><li> IEEE 802.3bt</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CONFIG from STARTECH.COM and similar brands

CISCO CATALYST 8200L WITH 1-NIM SLOT AND 4X1G WAN PS
ISR 1100 8PORT DUAL GE WAN ENET ROUTER
CISCO CATALYST C8200-1N-4T ROUTER
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



