
4 PORT HDMI SPLITTER 4K 1 IN 4 OUT UHD SIGNAL VIDEO SPLITTER
4 PORT HDMI SPLITTER 4K 1 IN 4 OUT UHD SIGNAL VIDEO SPLITTER
Key Features
- 4-PORT HDMI SPLITTER: This HDMI Splitter displays the same image, with audio, on 4 screens | 4:4:4 chroma subsampling support | HDMI 2.0b 4K 60Hz | HDR | 18Gbps Bandwidth | 7.1ch HDMI Audio | HDCP 2.2/1.4| 8kV Air and 4kV Contact ESD Protection
- EDID MANAGEMENT SWITCH: The 4 way HDMI Splitter's EDID Auto setting uses a built-in scaler for outputting 2 different display resolutions | EDID Copy clones the EDID settings from output port 1 to another display at the same resolution (720p and up)
- FLEXIBLE AUDIO SUPPORT: The 4K HDMI Splitter has HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs to connect to a variety of speakers or amplifiers | Simultaneous audio output is supported across all ports | Supports Digital to Analog conversion (DAC)
- LONG REACH: Reach up to 16.4ft (5m) with passive HDMI cables | The 1x4 HDMI Splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately) to reach further distances which makes it ideal for boardrooms, digital signage and more
- EASY SETUP: No drivers or software required for the 1-Input 4-output HDMI 2.0 splitter | The metal enclosure makes it suitable for installation in many environments | Widescreen resolutions supported | DVI compatible with adapters (sold separately)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 4-port HDMI splitter with built-in scaler connects an HDMI video source to four HDMI displays, with support for UHD 4K resolutions, HDR (High Dynamic Range), and 7.1 channel audio.
4K 60Hz Resolution
This 4-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution, at 4:4:4 chroma subsampling. The built-in scaler enables enables the concurrent output of 2 resolutions, ideal for environments where there is a variety of displays, monitors, and projectors.
Flexible Audio
This 4K HDMI Splitter features HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs, enabling connections to a variety of speakers and/or amplifiers. Simultaneous audio output is supported across all the audio ports.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The metal enclosure and 8kV air and 4kV contact Electro-static Discharge (ESD) protection is suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 0.6" |
| Length | 7.1" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4-port HDMI Video Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Package Contents | <ul> <li>4-port HDMI Video Splitter</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x User Manual</li> </ul> |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Material | Metal |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 8.60 oz |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | HDMI-SPLITTER-44K60S |
| Maximum Video Resolution | 3840 × 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PACCS from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




