
4-PORT GBE SFP NETWORK CARD FIBER OPTIC GIGABIT NIC/CONTROLLER
4-PORT GBE SFP NETWORK CARD FIBER OPTIC GIGABIT NIC/CONTROLLER
Key Features
- This Gigabit Ethernet card guarantees a replacement networking interface to client, server or workstation
- This 1000MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express 2.0 x2 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- This quad ports network adapter is designed to meet the multi-port network connectivity needs of today's data centered environments demanding virtualization, converged infrastructure, and power reduction
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provides data transmission rates par excellence between servers and network components
- With the 1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Add up to four 1GbE SFP modules to a PCI Express (PCIe) 2.0 x2 (or higher) slot in an IT Administrator workstation or server backplane, using this 4-Port SFP Network Controller.
High Performance Intel Chipset
The network controller features an Intel I350 chip known for its reliability and high-performance capabilities, offering low-latency and low CPU utilization, ensuring smooth and efficient network data transfer, which is critical for business applications and services. Support for VMDq, SR-IOV, and Intel® VT-c technologies allow for enhanced virtual machine performance, reduced CPU overhead, and improved network virtualization capabilities. The PCIe network card supports PXE boot, enabling centralized operating system deployment and updates. It also features 9K jumbo frame support, reducing packet overhead for improved data transmission efficiency. VLAN tagging support allows for efficient network management and segmentation.
Hardware and Operating System Compatibility
The network interface controller connects to an available x2 PCI Express 2.0 (or higher) expansion slot. It is compatible with Windows Server 2012 and newer, Windows 10 and newer, Linux, VMware ESXi 7.x, and Microsoft Hyper-V. This NIC is compatible with both MSA-compliant and branded 1GB SFP modules, as well as direct attach copper cables (DACC).
Flexible Network Connections
The card features four SFP slots for interchangeable SFP modules. Select fiber transceiver modules that best suit the network needs of the application, based on the distance and connector type. StarTech.com offers a wide variety of SFP transceiver modules to meet many GbE network applications.
Tech Specs
| Depth | 6.6" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 0.4" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Chipset Model | I350-AM4 |
| Product Color | Black |
| Bracket Height | Standard Profile |
Show all 27 specsShow fewer
| Host Interface | PCI Express 2.0 x2 |
|---|---|
| Device Supported | Workstation |
| Package Contents | <ul><li> Gigabit Ethernet Card</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Network |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 1000Base-KX |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Total Number of Ports | 4 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P041GI-NETWORK-CARD |
| Maximum Data Transfer Rate | 1000 Mbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ENET from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






