4.3IN THERM DT PRINTER W/ CUTTER TT 203DPI 6IPS LAN/USB/HOST
4.3IN THERM DT PRINTER W/ CUTTER TT 203DPI 6IPS LAN/USB/HOST
Key Features
- 4" Desktop Network Thermal Transfer/Direct Thermal Printer with Cutter - 203dpi
- USB, Host USB, Serial & Ethernet LAN Connectivity
- Versatile Design, Easy to Integrate
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With 203dpi and print speeds up to 6ips, 4" desktop network thermal printers with cutter are affordable print barcode labels, and tags for SMB supply chain operations. Ideal for inventory, shipping, barcode, and shelf labeling, these precision-built barcode label printers deliver the right levels of performance, quality, and integration at an exceptional value. Experience fast spindle-less media loading, Windows compatibility, ZPL, EPL and DPL emulations and comes with intuitive design software. Now, you can easily and affordably produce the labels you need, with the reliability and support that only Brother delivers. Because powerful desktop printing doesn't always come at a price.
Main Features
- New Industry Pricing for a Desktop Network Printer with Cutter and a 2 Year Limited Premier Warranty (Includes Print Head) Combines Best Performance with Lowest Costs and Best Limited Premier Warranty. Choose from limited warranty extension options up to a maximum of 5 years coverage.
- Wide Range of Compatible Software Solutions Seamless integration with backwards compatibility with virtually any competitive desktop printer
- Complete Thermal Printing Solution - Includes Design Software Comes with virtually everything needed to design and print high quality media right out of the box
- Prints up to 6ips‡ on Thermal Transfer & Direct Thermal Labels, Tags, Receipts & Wristbands Versatile design delivers higher performance with media diversity that helps improve efficiency
- Prints Small Labels & Comes with Adjustable Media Sensor Versatile media compatibility with virtually any direct thermal and thermal transfer media
- Spindle-Less, Spring Loaded Media Guides with Adjustable Open-and-Lock Position True drop-in and easier media loading experience
- Compatible with 300m Ink Ribbon and 8" OD Media Roll with Optional External Media Roll Holder Use common media in mixed deployment of industrial tabletop and desktop printers & helps increase productivity and higher print job volume from a desktop printer
- Wide Range of Compatible Software Solutions Using Windows Printer Driver & ZPL/EPL/DPL Emulations Seamless integration with backwards compatibility with virtually any competitive desktop printer‡
- Real Time Clock with Battery Backup No extra cost to use built in clock/calendar
- Thermal Transfer Printing Mechanism is Protected by an ABS Plastic Shell Innovative print engine modular design helps protect use tough environments
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 7" |
| Width | 8.1" |
| Height | 11.1" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Brother |
| Media Type | Receipt |
| Energy Star | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | TD4420TNC Direct Thermal Printer |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Type | Direct Thermal Printer |
|---|---|
| Product Model | TD4420TNC |
| Cables Included | USB |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Standard Memory | 64 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul> <li>TD4420TNC Direct Thermal Printer</li> <li>USB Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>Power Cable</li> <li>Printed Guides</li> <li>Software (Brother Solutions Center)</li> </ul> |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Desktop |
| Platform Supported | PC |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | TD4420TNC |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in RP-TR from BROTHER MOBILE SOLUTIONS - TD2000 and similar brands
EPSON DIRECT THERMAL RECEIPT PRINTER TM-H6000IV REFURB
EPSON TM-L90 THERMAL LABEL PRINTER ETHERNET INTERFACE REFURB

B/T THERMAL RECEIPT PRINTER 2 2 58MM
More from BROTHER MOBILE SOLUTIONS - TD2000
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
