3YR TAA COMP NC ENT BR ESSEN PLAN E3000 ROUT W/ WIFI5G MODEM
3YR TAA COMP NC ENT BR ESSEN PLAN E3000 ROUT W/ WIFI5G MODEM
Key Features
- Gain agility through an embedded Cat 18 LTE or 5G NR modem for fast day-1 or primary connectivity.
- Terminate a primary wired broadband link with LTE or 5G as failover for highly resilient hybrid connectivity.
- Enable larger branch locations needing security and connections to cloud-based applications.
- Integrate into your existing network with standards-based dynamic routing and VPN tunnel support.
- Define policies through centralized, cloud-based management for easy deployment at scale.
- Add a second cellular modem for dual LTE or 5G connectivity
- Add hardware redundancy by pairing mirrored routers with VRRP to optimize uptime.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Ericsson NetCloud Service for Branch with an E3000 enterprise router is suited for fixed offices, healthcare, financial services and retail locations, ideally when combined with need for security services at scale with performance. The all-in-one form factor includes full-featured routing, security, switching with PoE ports and Wi-Fi, making it easy to connect branches to the Internet and critical applications without the need for extra hardware or complicated configurations. And the embedded LTE or 5G modem means that connectivity is always available from day one without waiting for a wired connection.
Ideal for Wireless WAN
For an all-wireless WAN, the E3000 router offers Gigabit LTE or 5G NR1 performance, which can support the throughput and service needs of an enterprise branch office or store with the ability to add a second LTE or 5G connection for increased available bandwidth and reliability. For organizations moving to a wireless WAN, the E3000 router offers the ability to pair with a wired link and use LTE or 5G as a failover connection or a primary connection.
5G Performance Embedded or Optimized
The E3000 enterprise branch router offers 5G performance in two form factors. As a router with embedded 5G, the platform ships standard with the modem as well as a second slot for dual modem capabilities. As a 5G-optimized LTE router, it has the ability to act as a controller for an Ericsson Cradlepoint 5G wideband adapter so that the modem can be placed for optimal signal coverage. The unique capability of Ericsson to operate the adapter in captive mode means that the two separate, Ethernet-connected appliances can be managed as a single entity. The two form factors ensure 5G performance in the manner that best suits the deployment needs.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.3" |
| Width | 12.6" |
| Height | 1.7" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | CradlePoint |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | ERICSSON |
| Network Band | Dual Band |
| Product Name | E3000-5GB Modem/Wireless Router |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
Show all 45 specsShow fewer
| USB Standard | USB 2.0 Type A |
|---|---|
| Product Model | E3000-5GB |
| TAA Compliant | Yes |
| VPN Supported | Yes |
| Product Family | E3000 |
| Product Series | E3000 |
| Package Contents | <ul><li>E3000-5GB Modem/Wireless Router</li><li>Power Supply, 54V, 3.3A, 2x2 Large, 2 Meters</li><li>4 x Wi-Fi Antenna, Charcoal, Dual-Band 2.4/5 GHz, RPSMA</li><li>4 x Cellular Antenna, Charcoal, 600 MHz - 6 GHz, SMA</li><li>Antenna Alignment Tool</li><li>Wall Mount Screw Pack</li><li>Rack Mount Brackets</li><li>Rubber Feet for Desk Mounting</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| SIM Size Supported | Mini |
| Cellular Generation | 5G |
| Encryption Standard | WPA-Personal |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Maximum Upload Speed | 82.50 MB/s |
| Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | TAA-BF03-30005GB-GN |
| Cellular Network Supported | LTE 1500 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL/cUL</li><li>CB Scheme</li><li>EN 62368-1</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ericsson.com/us |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 9 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 443.50 MB/s |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G NR |
Related Products
More in MOBRTR from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES and similar brands
SIM VERIZON RUGGEDIZED 4FF ONLY FOR VERIZON RETAIL OR VPP ACCOUNTS
SIM 4FF VERIZON RUGGEDIZED SIM 4FF VERIZON RUGGEDIZED

LINE CORD 125V C7 1.8M NORTH AMERICA TYPE A USED W/ 170623-000
More from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


