ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES
SMALL 2X2 POWER TO BARREL ADAP 152MM USED W/ IBR1700 IBR900
$7.91
3YR NC BR LTE ADAP ESSEN PLAN POE INJECTOR LINE CORD L950
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Depth | 5.7" |
|---|---|
| Width | 5.7" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | CradlePoint |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Manufacturer | ERICSSON |
| Product Name | L950-C7A Modem/Wireless Router |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| Firewall Type | NAT |
| Product Model | L950-C7A |
| VPN Supported | Yes |
| Product Family | L950 |
| Product Series | L950 |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>R920-C7A Modem/Wireless Router</li><li>4FF SIM</li><li>PoE Injector, 56 V with 1.8 meters C5 line cord</li><li>2 x SMA Female Connectors, External 600 MHz - 6 GHz Cellular Paddle Antennas</li></ul> |
| SIM Size Supported | Nano |
| Cellular Generation | 4G |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Maximum Upload Speed | 18.75 MB/s |
| Weight (Approximate) | 13.76 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | BB03-0950C7A-NC |
| Cellular Network Supported | LTE 2600 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL/cUL</li><li>CB Scheme</li><li>EN 60950-1</li><li>EN 62368-1</li><li>FCC</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ericsson.com/us |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 37.50 MB/s |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Cat 7 |
More in MOBRTR from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES and similar brands

Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.