
3M BRIGHT SCREEN PRIVACY FILTER FOR APPLE MACBOOK AIR 13 M2-M5
3M BRIGHT SCREEN PRIVACY FILTER FOR APPLE MACBOOK AIR 13 M2-M5
Key Features
- Our proprietary Advanced Nanolouver technology transmits up to 85% of the screen's light, ensuring a perfect balance of privacy, brightness, and clarity.
- Up to 25% brighter than other black privacy filters on the market.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- 100% hand inspected for quality assurance.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- Includes 3M™ COMPLY™ Flip Attach for easy switching between privacy and screen sharing, and 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips to keep the privacy filter securely in place.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Get the game-changing privacy filter that so seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there-but visual hackers around you will. Discover the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it's there. Only from 3M, the experts in screen privacy.
Tech Specs
| Width | 11.77" |
|---|---|
| Height | 7.80" |
| Features | Reversible Matte-to-Matte |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | 3M |
| Durability | Scratch Resistant |
| Reversible | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | 3M |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Name | Bright Screen Privacy Filter for Apple® MacBook Air® 13 M2-M4, 16:10, BPNAP006 |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | Apple MacBook Air® 13 M2 |
| Product Color | Matte |
| Device Supported | 2 in 1 Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>Bright Screen Privacy Filter for Apple® MacBook Air® 13 M2, 16:10, BPNAP006</li> <li>COMPLY Adhesive Strips</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Screen Attachment | Flip |
| Film Classification | Bright Screen |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Size Supported | 13.6" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | BPNAP006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
Related Products
More in NB-KIT from 3M - OPTICAL SYSTEMS DIVISION and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


