3IN MOBILE PRINTER US AC
3IN MOBILE PRINTER US AC
Key Features
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Capable of printing labels and receipts virtually from anywhere and everywhere
- Carry your printer with you anywhere with its lightweight design
- 3.11" maximum label width to easily accommodate your needs with added productivity
- Supports receipt media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal Printer with mobile application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Tear-off feature for better reliance and usability
- OLED display provides improved image quality with better contrast and reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The MPD31D is a light weight mobile printer with best-in-class performance and economical price. A 3-inch unit which can support 1D barcodes, QR codes and images. When used with mobility devices, it provides users with optimal control over their works. The MPD31D is ideal for printing receipts and labels. Compatible medias include black mark paper, gap label, seam paper, continuous paper and lineless paper.
- Easy to Carry
Small size and light weight up to 368g, easy to carry in different scenarios - Powerful Performance
90 mm/s(3.5ips) high speed printing and strong battery power support printing 300 meters continuously. - Open Integration
Support various Intelligent Terminals, PDA integration printing. Provide Android, IOS to integrate with 3rd party terminals. Support customized local language for different regions. - Easy to change media
Flexible label and receipt change, just 3 Steps within 1 min to change between two print modes. - Ultra-rugged design
1.5m (4.9ft) drop tested, tested to 1000 0.5m (1.5ft) tumbles, IP54 dust and moisture ingress and wide operating temperature range.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.2" |
| Width | 4.3" |
| Height | 4.1" |
| Features | Tear-off |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| Media Type | Seam Paper |
| Form Factor | Portable |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | MPD31D 3 Inch Mobile Printer |
Show all 39 specsShow fewer
| Product Type | Direct Thermal Printer |
|---|---|
| Product Model | MPD31D |
| Display Screen | Yes |
| Product Family | MPD |
| Product Series | MPD |
| Media Thickness | 7 mil |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Battery Capacity | 2100 mAh |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Mobile |
| Language Emulation | ESC/POS |
| Platform Supported | PC |
| Display Screen Type | OLED |
| Maximum Label Width | 3.11" |
| Maximum Print Width | 2.80" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Maximum Roll Diameter | 1.70" |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MPD31D112 |
| Power Cable Localization | US |
| Barcode Symbology Supported | Codabar |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 3.54 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in RP-TR from HONEYWELL MOBILE PRINTERS and similar brands
EPSON DIRECT THERMAL RECEIPT PRINTER TM-H6000IV REFURB
EPSON TM-L90 THERMAL LABEL PRINTER ETHERNET INTERFACE REFURB

B/T THERMAL RECEIPT PRINTER 2 2 58MM
More from HONEYWELL MOBILE PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


