California Proposition 65 Warning
3FT COMPUTER POWER CORD C14 TO NEMA 5-15R AC POWER EXTENSION CABLE
3FT COMPUTER POWER CORD C14 TO NEMA 5-15R AC POWER EXTENSION CABLE
Key Features
- AC COMPUTER POWER CABLE: This 3ft (1m) 18AWG AC power extension cable with IEC 60320 C14 to NEMA 5-15R connectors is suitable for workstations/home offices | Indoor use only | Rated to carry 125V at 10A
- PERFORMANCE AND SAFETY: Fully molded strain relief connectors for durability | Fire Rating: VW-1 | 3 Conductor extension cord made with 100% copper wire | This power extension cord is available in other lengths
- SPECIFICATIONS: 3ft (1m) AC Power Cord | IEC 60320 C14 to NEMA 5-15R | 18AWG | 125V 10A (Max) | Jacket Type: SVT | Jacket Material: PVC | Black | Temperature Range: 14 to 95°F (-10 to 35°C) | Cable Outer Diameter: 0.25in (6.3mm)
- COMPATIBILITY: PC Power Extension Cord NEMA 5-15R works with North American cables | Extend a 3-prong NEMA 5-15P power connection from your desktop computer, server, or printer | Replacement power supply cable/cord
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this extension cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The universal monitor power cord is built with 18 AWG wire and rated to carry 125V at 10A. It is constructed with fully molded strain relief connectors, ensuring a reliable and durable connection for your devices.
Universal Replacement Cable
This replacement power cord features an IEC 320 C14 to NEMA 5-15R connector and is compatible with most monitors, PCs, scanners, and printers.
Comprehensive Product Testing & Expert Technical Support
StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to our customers. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Brand Name | StarTech.com |
|---|---|
| Cord Length | 3 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Power Extension Cord |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Color | Black |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V |
| Device Supported | Network Device |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 0.25 lb |
Show all 20 specsShow fewer
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Manufacturer Part Number | 1415R-3F-POWER-CORD |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| First End Connector Detail | 1 x 3-Pin IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-Pin NEMA 5-15R Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWRCBL from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





