
34IN COLORPRO 21:9 CURVED UWQHD MONITOR WITH 75HZ FREESYNC 100W USB
34IN COLORPRO 21:9 CURVED UWQHD MONITOR WITH 75HZ FREESYNC 100W USB
Key Features
- 34 Inch ultrawide 21:9 WQHD+ (3440x1440p) 1800R curved monitor with IPS, and thin bezels
- Ethernet RJ45 and USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, 100W charging over one cable
- Advanced ergonomics (tilt, swivel, and height) for all-day comfort
- 99% sRGB, Delta E<2 accuracy with 14-bit LUT and 3D LUT Includes a color sensitivity feature
- This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- FreeSync with 100Hz refresh rate for smooth, tear-free playback ideal for video editors and game developers
- The VP3456A supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, HDMI, USB and DisplayPort inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With an immersive curved screen and stunning UWQHD 3440x1440 resolution, the ViewSonic VP3456a monitor elevates your viewing experience from flat to panoramic. Delivering incredible detail and vivid colors across wide viewing angles, this monitor is engineered to provide precise color accuracy. Thanks to an expansive 34" frameless screen, ultra-wide 21:9 aspect ratio, and integrated speakers, this monitor is ideal for video editing, content development, and other color-critical applications. With a sleek and modern design, the VP3456a features a future-proof USB Type-C port with 100W charging, as well as DisplayPort technology, and HDMI. Enjoy reliable network connectivity with the integrated Ethernet port while the integrated USB hub also provides single-cable simplicity for connecting and charging your peripherals and accessories. The VP3456a provides an amazing Delta E<2 value and 99%* sRGB color accuracy for incredible and precise color accuracy. An integrated color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen, while a 14-bit 3D look-up table generates a stunningly smooth palette of 4.39 trillion colors, making it an ideal set-up for photographers, creatives, and designers.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4.1" |
| Width | 31.9" |
| Height | 14.4" |
| Features | sRGB |
| Speakers | Yes |
| Curvature | 1800R |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 400 Nit |
| USB Type-C | Yes |
Show all 81 specsShow fewer
| Color Gamut | 99% sRGB |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Line | ColorPro |
| Product Name | ColorPro VP3456A 34" LCD WQHD Curved Monitor (USB-C, HDMI, DP) |
| Product Type | LED Monitor |
| Curved Screen | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | VP3456A |
| Response Time | 5 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Product Family | ColorPro |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 9.57" |
| Package Contents | <ul><li> 34" ColorPro 21:9 Curved UWQHD Monitor with 75Hz, FreeSync, 100W USB C, RJ45 and sRGB</li><li> Power Cable</li><li> HDMI Cable</li><li> USB Type-C Cable</li><li> USB A/B Cable</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Width with Stand | 31.85" |
| Country of Origin | China |
| DisplayPort Input | Yes |
| Height with Stand | 21.23" |
| Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz - DisplayPort |
| Number of USB Ports | 4 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 150 kHz - USB Type C |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Weight (Approximate) | 16.31 lb |
| Native Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VP3456A |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Maximum Power Consumption | 177 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Extended Height with Stand | 21.23" |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Operating Power Consumption | 177 W |
| Compressed Height with Stand | 18.92" |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 24.69 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS
Other products available from this brand

IFP50-SERIES SPARE STYLUS PEN W/DOUBLE TIPS 3-8MM DUAL PACK BLACK

VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BR VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BRACKE

REMOTE CONTROL RC52A.11 FOR VIEWBOARD IFP50 SERIES

VIEWBOARD CAST DONGLE STORAGE BOX WITH GREY/BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


