
34 UWQHD IPS CURVED ULTRAWIDE WITH 21:9 96W USB-C
34 UWQHD IPS CURVED ULTRAWIDE WITH 21:9 96W USB-C
Key Features
- 34" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare led monitor limits glare and visual distractions, delivering clearer visuals for focused work and entertainment
- 3440 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode delivers immersive visuals and sharp picture quality across wide screens
- 120 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ViewSonic VG3409C is a 34" ultrawide curved monitor perfect to replace dual-monitor setups with a single, immersive UWQHD 21:9 screen. Its expansive field of view is perfect for multitasking-whether you are editing video, gaming, or managing multiple windows side-by-side. It features a USB-C connection transmits video and data while delivering 96W of power to your high-performance laptops, omiting the need for a separate power cable for your laptop.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4.7" |
| Width | 31.8" |
| Height | 14.3" |
| Features | Dual Monitor Support |
| Speakers | Yes |
| Curvature | 1500R |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 300 Nit |
| USB Type-B | Yes |
Show all 76 specsShow fewer
| USB Type-C | Yes |
|---|---|
| Color Depth | 8-bit |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Flicker Free | Yes |
| HDMI Version | <p>2.0</p> |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 34" UWQHD 21:9 IPS Curved Ultrawide Monitor with 96W USB-C |
| Product Type | LED Monitor |
| Curved Screen | Yes |
| Product Model | VG3409C |
| Response Time | 1 ms |
| TAA Compliant | No |
| Glass Hardness | 3H |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 11.03" |
| Package Contents | <ul><li>34" UWQHD 21:9 IPS Curved Ultrawide Monitor with 96W USB-C</li><li>1 x 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22)</li><li>1 x HDMI Cable (v2.0; Male-Male)</li><li>1 x USB Type-C Cable (Male-Male)</li><li>1 x USB A/B Cable (v3.2; Male-Male)</li><li>1 x Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Width with Stand | 31.81" |
| Application/Usage | Gaming |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 22" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Stand Adjustments | Height |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz - DisplayPort |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 183 kHz - DisplayPort |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Weight (Approximate) | 13.23 lb |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 80,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VG3409C |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Maximum Power Consumption | 48 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Extended Height with Stand | 22" |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating Power Consumption | 47 W |
| Compressed Height with Stand | 16.90" |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Additional Warranty Information | <p>3-Year limited warranty on parts, labor and backlight</p> |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.52 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB Type-C (Power Delivery) Ports | 1 |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS
Other products available from this brand

IFP50-SERIES SPARE STYLUS PEN W/DOUBLE TIPS 3-8MM DUAL PACK BLACK

VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BR VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BRACKE

REMOTE CONTROL RC52A.11 FOR VIEWBOARD IFP50 SERIES

VIEWBOARD CAST DONGLE STORAGE BOX WITH GREY/BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


