
34 LCD 3440X1400 21:9 TAA MNTR HDMI DP USB-C HDR10 VA SWIVEL
34 LCD 3440X1400 21:9 TAA MNTR HDMI DP USB-C HDR10 VA SWIVEL
Key Features
- 34" VA QHD (2560x1440) Display
- Delivers stunning colors with HDR10 & sRGB 99% (Typ)
- USB Type-C™ Connection delivers 65W Power
- Reader Mode & Flicker Safe
- Ergonic Stand
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Immersive viewing experience
- 34" WQHD Curved (3440x1440)
- sRGB 99% (Typ.) / HDR10
Work efficiency
- USB Type-C™ with power delivery
- Multiple ports
Comfortable workstation
- Ergonomic Stand
- Reader Mode & Flicker Safe
21:9 WQHD (3440x1440) Curved | See more, do more
The UltraWide™ QHD (3440x1440) with 1800R curvature and 21:9 aspect ratio is great for work as it can display various programs at once.
Picture By Picture (PBP) | Easy multi-tasking set-up
34BR55QC allows you to see multiple contents from two computers with the picture-by-picture feature.
HDR10 with sRGB 99% (Typ.) | See amazing colors
This monitor is equipped with HDR technology and is compatible with industry standard HDR10, based on the sRBG 99% color gamut. It supports specific levels of color and brightness that let viewers enjoy their content in dramatic colors.
USB Type-C™ | Easy control and connectivity
USB Type-C™ port supports display connection, data transfer, and connected device charging (up to 65W) simultaneously over a single cable.
Multi ports | A variety of interface
This monitor offers USB Type-C™, DisplayPort, HDMI, and USB (Downstream3.0) compatible with existing devices for a smooth display and headphone out port support hardware connectivity.
OnScreen Control
You can customize the workspace by splitting the display or adjusting basic monitor options with just a few mouse clicks.
Ergonomic Design | Easy and comfortable
The ergonomicly design stand lets you easily adjust the height, tilt, pivot, and swivel for your ideal viewing experience.
Reader Mode
Reader Mode adjusts the monitor's color temperature and luminance to reduce blue light emissions and allow for comfortable long-term viewing.
Flicker Safe
LG's Flicker-Safe technology reduces onscreen flicker levels to almost zero.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| Depth | 3.6" |
| Width | 31.9" |
| Height | 14.1" |
| Webcam | No |
| Features | Color Weakness Mode |
| Speakers | No |
| Curvature | 1800R |
| Frequency | 50 Hz |
| Headphone | Yes |
Show all 77 specsShow fewer
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Brand Name | LG |
| Brightness | 300 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Stand Type | Detachable |
| USB Type-C | Yes |
| Color Depth | 8-bit |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.07725 mm x 0.23175 mm |
| Screen Mode | UWQHD |
| Stand Color | High Glossy Texture Black |
| Thunderbolt | No |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 34BR55QC-B Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Audio Line In | No |
| Curved Screen | Yes |
| Product Color | Textured Black |
| Product Model | 34BR55QC-B |
| Response Time | 5 ms |
| TAA Compliant | Yes |
| Contrast Ratio | 3,000:1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | No |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| DisplayPort Input | Yes |
| Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Stand Adjustments | Height |
| DisplayPort Output | No |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - USB Type C |
| Display Screen Type | Curved |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Additional Information | <li>3-Side Virtually Border-less Design</li> <li>Surface Treatment (Hard Coating):No</li> <li>DDC/CI.1:No</li> <li>Key Lock:No</li> <li>HW Calibration:No</li> <li>Picture-in-Picture (PIP):No</li> <li>USB Plug & Play:No</li> <li>CE (Regulatory):No</li> <li>Wide Color Gamut (WCG):No</li> <li>Local Dimming Zone:No</li> <li>Surface Treatment (Haze):No</li> <li>Nano IPS™ Technology:No</li> <li>Contrast Ratio with DFC:No</li> <li>VESA DisplayHDR:No</li> <li>Off Timer:No</li> <li>Black Equalizer:No</li> <li>DAS Mode:No</li> <li>MBR (Supported Frequencies):No</li> <li>Auto Input Switch:No</li> <li>Intelligent Auto (Auto Adjustment):No</li> <li>User Define Key:No</li> <li>Mini PC Bracket Ready:No</li> <li>Microphone In (3.5 mm):No</li> <li>Thunderbolt™ (V Frequency):No</li> <li>Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No</li> <li>Thunderbolt™ (Max Resolution):No</li> <li>DVI-D In:No</li> <li>Built-in Mic:No</li> <li>RADEON FreeSync™:No</li> <li>Motion Blur Reduction Technology:No</li> <li>OverClocking:No</li> <li>Crosshair:No</li> <li>FreeSync™ (Low Frame Compensation):No</li> <li>FPS Counter:No</li> <li>Local Dimming:No</li> <li>Low Blue Light:No</li> <li>Color Blind Mode:No</li> <li>LG Callibration Studio:No</li> <li>CB:No</li> <li>ROHS:No, REACH (Environmental):No</li> <li>Operating System:No</li> <li>Thunderbolt Certification:No</li> <li>USB-IF:No</li> <li>U.S. ePEAT (Environmental):No</li> <li>TUV Eyesafe:No</li> <li>TUV LBL:No</li> <li>PVC-Free:No</li> <li>EPA (Environmental):No</li> <li>USB-C (VESA):No</li> <li>ERP (Environmental):No</li> <li>TUV-TYPE (Regulatory):No</li> <li>TCO (Sustainability):No</li> <li>Energy Star (Environmental):No</li> <li>IEC (Electrical):No</li> <li>USB Type-A (Upstream):No</li> <li>USB Type-C (DisplayPort Version):1.4</li> <li>Country of Assembly:Mexico</li> |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.23175 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Number of OSD Languages | 17 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 34BR55QC-B |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.07725 mm |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Certifications & Standards | <li>UL/cUL</li> <li>FCC (Regulatory)</li> <li>CEC (Regulatory)</li> |
| Maximum Resolution (USB-C) | 3440x1440@100Hz |
| USB Type-C (Power Delivery) | 65 W |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Downstream Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from LG ELECTRONICS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


