
34 1MS 165HZ GAMING MONITOR WITH FREESYNC PREMIUM 3440 X 1440
34 1MS 165HZ GAMING MONITOR WITH FREESYNC PREMIUM 3440 X 1440
Key Features
- 34 Inch ultrawide 21:9 WQHD (3440x1440p) gaming monitor with thin bezels
- 165Hz refresh rate and 1ms MPRT response time (with DisplayPort) for ultimate gaming experience
- FreeSync Premium technology enables fluid and tear-free gameplay
- Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- The VX3418-2K supports laptops, PCs, and Macs with laptops, PCs and Macs with HDMI and DisplayPort inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Featuring QHD 3440 x 1440p resolution, an enhanced ergonomic design, and an ultrawide 21:9 aspect ratio, the ViewSonic VX3418-2K monitor helps elevate both work and play. With features including a rapid-fire 165Hz* refresh rate, 1ms (MPRT) response time and AMD FreeSync Premium technology, this monitor virtually eliminates screen tearing and stuttering for a fluid gaming experience. Plus, with an expansive 34" display, this monitor gives you the big-picture clarity you need to get the job done whether you're looking at virtual battlefields or spreadsheets. The VX3418-2K also comes equipped with ViewSonic exclusive ViewMode presets, which offer optimized screen performance for movie watching, file editing, video games and so much more. With HDMI, DisplayPort, and USB-A* connectivity, you can feel confident that this monitor will connect to whatever you want to game on. Change the way you work and play with the VX3418-2K monitor today.
*USB-A (v2.0) for firmware upgrade use only
*165Hz refresh rate with DisplayPort only
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.6" |
| Width | 32.1" |
| Height | 14" |
| Features | ViewMode |
| Speakers | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 300 Nit |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
Show all 67 specsShow fewer
| Screen Mode | UW-QHD |
|---|---|
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 34'' 1440p 1ms 144Hz Gaming Monitor with FreeSync Premium |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | VX3418-2K |
| Response Time | 1 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Adjustable Stand | Yes |
| Depth with Stand | 10.41" |
| Package Contents | <ul><li> 34'' 1440p 1ms 144Hz Gaming Monitor with FreeSync Premium</li><li> Power Cable</li><li> AC/DC Adapter</li><li> DisplayPort Cable</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Width with Stand | 32.06" |
| Application/Usage | Gaming |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 22.99" |
| Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - HDMI 2.0 |
| Number of USB Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 150 kHz - HDMI 2.0 |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Weight (Approximate) | 11.24 lb |
| Native Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Response Time Details | 2 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 80,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VX3418-2K |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Maximum Power Consumption | 45 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Extended Height with Stand | 22.99" |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Operating Power Consumption | 43 W |
| Compressed Height with Stand | 18.82" |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 1 |
| Additional Warranty Information | 3-Year limited warranty on parts, labor and backlight <br /> <p><br /></p> |
| Weight with Stand (Approximate) | 15.65 lb |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS
Other products available from this brand

IFP50-SERIES SPARE STYLUS PEN W/DOUBLE TIPS 3-8MM DUAL PACK BLACK

VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BR VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BRACKE

REMOTE CONTROL RC52A.11 FOR VIEWBOARD IFP50 SERIES

VIEWBOARD CAST DONGLE STORAGE BOX WITH GREY/BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


