California Proposition 65 Warning
32IN 1920X1080 LCD WEBOS4.0 400NIT HDMI DP VGA LAND PORT 24 7
32IN 1920X1080 LCD WEBOS4.0 400NIT HDMI DP VGA LAND PORT 24 7
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Full HD Resolution (1920x1080px)
- webOS™ 6.0 Smart Signage Platform
- 400 cd/m² Brightness (Typ.)
- 55.5 mm Depth
- Built-In Speaker (10Wx2)
- ENERGY STAR® Certified
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
LG webOS Standard Signage | High-Performance with webOS 6.0
webOS 6.0, upgraded in SoC and web engine, is available on SM5J for a smooth execution of several tasks. LG webOS smart signage platform enhances user convenience with intuitive GUI and provides to SI or/and developers simple app development tools such as SDK (Software Development Kit), SCAP, sample applications.
Various Sensor Connection
LG webOS smart signage platform helps to easily provide additional solutions by supporting simple connections with external sensors such as GPIO, NFC/RFID, temperature sensors, etc., via USB plug-in.
Mobile & Web Monitoring
Through the Control Manager, the embedded web monitoring solution, you can control and monitor the status of the SM5J series displays in different locations in real-time. It is available on internet connected devices, allowing you to flexibly and rapidly respond to emergency situations.
Compatible with AV Control System
The SM5J series supports Crestron Connected® for high compatibility with professional AV controls to achieve seamless integration and automated control, boosting business management efficiency.
Real-Time LG ConnectedCare Service
Maintenance is easy and fast with the optional LG ConnectedCare service, a cloud service solution provided by LG. It remotely manages the status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, supporting the stable operation of clients' businesses.
LG's Simple Advertisement Helper, Promota
Using LG's Promota application, downloadable on a mobile device, you can easily create your own display contents. With Promota, you can add text and images to create an online profile for your business as well as deliver information such as event news, seasonal menus, promotions, and even more while recommending easy-to-use templates relevant to your industry.
Smart Signage Platform
-
Real-Time Promotion
With Beacon and Bluetooth® Low Energy (BLE), shop managers can provide coupons and information in real-time.
-
Content Sharing
Content Mirroring among devices is available on a Wi-Fi network.
-
Wireless Access Point
The SM5J series operates as a virtual router which can be an wireless access point for mobile devices.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.2" |
| Width | 28.7" |
| Height | 16.9" |
| DVI-D In | No |
| Features | ConnectedCare |
| Speakers | No |
| Bluetooth | No |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 400 Nit |
| USB Type-C | No |
| Bezel Color | Black |
Show all 75 specsShow fewer
| Color Depth | 10-bit |
|---|---|
| Color Gamut | 68% NTSC |
| Energy Star | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| HDCP Version | 2.2 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 32" Full HD Standard Signage Display with webOS™ 6.0 Smart Signage Platform |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Line In | No |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | 32SM5J-B |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 10 ms |
| TAA Compliant | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| DisplayPort In | No |
| RS-232C Output | Yes |
| Infrared Output | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Depth with Stand | 6.10" |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Package Contents | <li>Remote Controller (include battery 2ea)</li><li> Power Cord</li><li> QSG</li><li> HDMI Cable</li><li> Phone to RS232C Gender</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 28.70" |
| Height with Stand | 18.90" |
| Power Consumption | 75 W |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| DisplayPort Output | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Compatible Software | SuperSign Control+ |
| Country of Assembly | Mexico |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,100:1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Additional Information | <li>Surface Treatment (Hard Coating) : No</li> <li>Surface Treatment (Anti Glare) : No</li> <li>Anti-Reflective : No</li> <li>Picture-by-Picture (PBP) : No</li> <li>Transparency : No</li> <li>Internal Memory : 8 GB (eMMC)</li> <li>Cisco Certified Compatibility : No</li> <li>BTU Heat Generation (Typ.) : 188 BTU</li> <li>Conformal Coating (Power Board) : No</li> <li>Handle : No</li> <li>Direct Sunlight : No</li> <li>Bezel Width (Off Bezel) : T/R/L: 13 mm, B: 18 mm</li> <li>External Speaker Out (3.5 mm) : No</li> <li>Power Loop Out : No</li> <li>Power Loop In : No</li> <li>RGB In : No</li> <li>Power In (DC From External PWR Box) : No</li> <li>Anti-Reflective Coating : No</li> <li>Heater : No</li> <li>Anti-Reflective Film : No</li> <li>Heat Dissipation : No</li> <li>Degree of Protection : No</li> <li>OPS Power Built-in : No</li> <li>OPS Compatible : No</li> <li>Tile Mode Setting : No</li> <li>UL Certification : No</li> <li>IR In (3.5 mm) : Yes</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin) : Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) : No</li> <li>RS-232C Out (3.5 mm) : Yes (x1)</li> <li>Power Type : Built-in Power</li> <li>Local Key Operation: Yes</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,0:1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Maximum Heat Generation | 270.1 kJ |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Power Consumption (DPM) | 0.5W |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 32SM5J-B |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Certifications & Standards | <li>FCC: EMC Class A</li> <li>CE Marking (Regulatory): Yes</li> |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| On Screen Display (OSD) Languages | Czech |
| Image Sticking Minimization (ISM) Method | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from LG COMMERCIAL LFD and similar brands

43IN LCD 3840X2160 4K MNTR 500NIT HDMI DP DVI WI-FI WEBOS6.0
43IN LCD 3840X2160 4K 24/7 MNTR HDMI DP WEBOS6.0 500NIT LAND/PORT
43IN 3840X2160 4K UHD MNTR IPS HDMI WEBOS 6.0 24/7 LAND/PORT
More from LG COMMERCIAL LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


