
California Proposition 65 Warning
32IN 1366X768 COMMERCIAL TV PDM HDMI SPKR TUNER VESA
32IN 1366X768 COMMERCIAL TV PDM HDMI SPKR TUNER VESA
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Built-in Speakers
- Crestron Connected® Certification
- Display Power Management & On/Off Setting
- Manage up to 100 TVs with SuperSign Control + (Free Version)
- USB Data Cloning
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
LG webOS TV Signage with Multiple Use | Easy Group Control
The LN340C supports SuperSign Control+ Free version which can manage up to 100 displays through a single account and server. Power, volume, and scheduling can be remotely adjusted, and firmware updates supported.
USB Cloning
USB data cloning makes managing multiple displays more efficient for optimal operation. Instead of setting up each display one by one, data can be copied to a USB for one display and can be sent to the other displays through a USB plug-in.
Compatibility with AV Control Systems
The LN340C has Crestron Connected® Certification, a function that is dedicated to meeting room and that meets the growing need in corporate meeting space market.
Display Power Management
DPM (Display Power Management) can be configured to be On only when there is a TV signal present to manage power efficiently.
On/Off Time Setting
Create your own time scheduler of your Commercial TV. Once you set opening / closing hours and holidays, the TV will turn on/off according to work schedule.
External Speaker Out
Enhance the entertainment experience with an additional speaker (sold separately). Guests can listen to the TV audio from other rooms within their suite, not only the room where the TV is located.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 20" (508 mm) |
| Width | 29" (737 mm) |
| Height | 17.40" (442 mm) |
| Features | USB Cloning |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | No |
| Headphone | No |
| UL Listed | Yes |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 240 Nit |
Show all 63 specsShow fewer
| Energy Star | No |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Analog Tuner | SECAM |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | HDMI 1.4 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 32" FHD Commercial Lite Professional TV |
| Product Type | LED-LCD TV |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Wireless LAN | No |
| Digital Tuner | ATSC |
| Input Voltage | 120 V |
| Product Color | Ceramic Black |
| Product Model | 32LN340CBUD |
| Response Time | 8 ms |
| TAA Compliant | No |
| Shipping Depth | 20" |
| Shipping Width | 32" |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Shipping Height | 5.60" |
| Depth with Stand | 6.61" |
| Operating System | WebOS 22 |
| Package Contents | <ul><li>Power Cable (1.8m, Angle Type)</li><li>Remote Control (L-Con)</li></ul> |
| RMS Output Power | 5 W |
| Width with Stand | 29.09" |
| Height with Stand | 18.58" |
| Screen Size Class | 32" |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Number of Speakers | 2 |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Digital Audio Output | Yes |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Weight (Approximate) | 10.69 lb (4.85 kg) |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Additional Information | <li>Assembled In :Mexico</li> <li>Audio/Sound:LG Sound Sync: Yes (Optical) (No Bluetooth in display)</li> <li>Beacon :No</li> <li>businessUnit :BS</li> <li>CE Marking (Regulatory) :No</li> <li>Cisco Certified Compatibility :No</li> <li>Connectivity:AV In (Rear): Yes (x1)</li> <li>Connectivity:HDMI In (Side): No</li> <li>Connectivity:LG SVC only (3.5 mm) (Side): No</li> <li>Connectivity:RS-232C In (3.5 mm) (Side): No</li> <li>Crestron Certified Compatibility :Yes</li> <li>Deep Learning AI Sound: No</li> <li>DIAL :No</li> <li>Dolby Atmos: No</li> <li>DTS Virtual:X: No</li> <li>Ease Installation :No</li> <li>ecommerceUse :Yes</li> <li>Electrical:Power Consumption (Typ.): 37W</li> <li>Embedded CM (Contents Manager) :No</li> <li>Embedded GM (Group Manager) :No</li> <li>ERP (Environmental) :No</li> <li>External Clock Compatibility :No</li> <li>External Power Out :No</li> <li>External Speaker Out (3.5 mm) (Rear) :Yes (x1)</li> <li>EzManager :No</li> <li>Failover :No</li> <li>FCC (Regulatory) :Yes</li> <li>Features:SI Compatible: No</li> <li>Full Touch Screen :No</li> <li>Gallery Mode :No</li> <li>Global IPTV Support (IPStreaming) :No</li> <li>Home (Launcher Bar) :Yes</li> <li>Hospitality Features:Hotel Mode / PDM / Installer Menu</li> <li>hqEnabledFlag :Yes</li> <li>HTNG-CEC :Yes</li> <li>Insert Image :Yes</li> <li>Instant On :No</li> <li>IoT :No</li> <li>IP Channel Manager :No</li> <li>IP Rating :No</li> <li>IR Out :Yes</li> <li>LG Software Compatible:SuperSign™ Control: No</li> <li>LG SVC only (3.5 mm) (Rear) :No</li> <li>LG TV Plus App :No</li> <li>Lifetime :up to 30,000 Hrs</li> <li>Line Out (3.5 mm) (Rear) :No</li> <li>Magic Remote Compatibility :No</li> <li>Mechanical:Bezel Width (Off Bezel): T/R/L: 18.8 mm, B: 21.6 mm</li> <li>Mechanical:Bezel Width (On Bezel): T/R/L: 20.7 mm, B: 23.4 mm</li> <li>Mobile CMS :No</li> <li>Mobile Connection Overlay :Yes</li> <li>Mobile Remote :No</li> <li>Mood Display :No</li> <li>Moving Picture Playback (SD/HD/Plus HD) :Yes</li> <li>Multi IR Code :Yes</li> <li>NTP Server Setting :No</li> <li>NTP Sync Timer :Yes (Set the clock to enable NTP)</li> <li>One Channel Map :No</li> <li>One Touch Sound Tuning: No</li> <li>Operation Hours (Hours per Day / Days per Week) : 16/7</li> <li>OPS Compatible :No</li> <li>OPS Power Built-in :No</li> <li>packingTypeCode :N</li> <li>Panel:HDR / HDR10 Pro: No</li> <li>PC Audio Input (Rear) :No</li> <li>Play Via URL :No</li> <li>Port Block :No</li> <li>Power Consumption (Display Power Management - DPM) :Not Available</li> <li>Power Consumption (Power Off) :Not Available</li> <li>Power Type :Not Available</li> <li>Pre-loaded Apps :No</li> <li>Quick Access :Yes</li> <li>Regulatory & Certifications:ISTA6 (Packaging): No</li> <li>Reset (3.5 mm) (Rear) :No</li> <li>RF In (Antenna / Cable) (Rear) :Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (3.5 mm) (Rear) :No</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) (Rear) :Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) (Side) :No</li> <li>RTC (Real Time Clock) :No</li> <li>SDP Server Compatibility :No</li> <li>Service Only (Fiber Optic) (Rear) :No</li> <li>Share (DLNA) :No</li> <li>SNMP :Yes</li> <li>Soft AP :No</li> <li>SuperSign CMS (Premium) :No</li> <li>SuperSign Control+ :Yes</li> <li>SuperSign Simple Editor :No</li> <li>SW Clock (World Clock / Alarm) :Yes</li> <li>System:Main Processor (SoC): K8Lp</li> <li>TAA Compliance :No</li> <li>Teletext (Closed caption) / Auto Teletext :No</li> <li>Time Scheduler :Yes</li> <li>TV-Link CFG (Rear) :No</li> <li>UL Certification :Yes</li> <li>Update (3.5 mm) (Side) :No</li> <li>Vertical Setup :No</li> <li>Video Tag :No</li> <li>VLAN Tag :No</li> <li>Wake on RF :No</li> <li>Wake on WLAN :No</li> <li>Warranty & Other:Included Basics: Power Cable (1.8m, Angle Type), Remote Control (L-Con)</li> <li>Web Browser :No</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | No |
| Manufacturer Part Number | 32LN340CBUD |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Certifications & Standards | <li>FCC</li> <li>UL Certification: Yes</li> |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Shipping Weight (Approximate) | 13.23 lb |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.80 lb |
| Maximum Operating Power Consumption | 49 W |
| Number of Digital Audio Optical Output | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-TV from LG COMMERCIAL TV and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


