
32GB ULTRA USD 120MB/S C10 UHS U1 A1 CARD+ADAP
32GB ULTRA USD 120MB/S C10 UHS U1 A1 CARD+ADAP
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Ideal for Android™ smartphones and tablets, and MIL cameras
- Up to 1TB to store even more hours of Full HD video
- Up to 120MB/s transfer speeds let you move up to 1000 photos in a minutes [32GB-1TB]
- Load apps faster with Al-rated performance
- Class 10 for Full HD video recording and playback
- SanDisk® Memory Zone™ app for easy file management
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fast for better pictures, app performance and Full HD video
The SanDisk Ultra® microSDT™ UHS-I card gives you the freedom to shoot, save and share more than ever before. With capacities up to 1TB, our SanDisk Ultra microSD card is perfect for recording and watching Full HD video, with room for even more hours of video. Transfer speeds of up to 120MB/s help you move your content blazingly fast-up to 1000 photos in just one minute. Ideal for Android™-based smartphones and tablets, this card's Al rating means that you can load apps faster too.
Load Apps Faster with Al-rated performance
Rated Al, the SanDisk Ultra® microSD™ card is optimized for apps, delivering faster app launch and performance that provides a better smartphone experience.
SanDisk® Memory Zone™ App for Easy File Management
Available from the Google Play™ store, the SanDisk® Memory Zone'rm app lets you view, access, and back up your phone's files in one location. It can also automatically move files from your device to your memory card to free up space.
Compatible with MobileMate® USB 3.0 Reader's
Use with the MobileMate® USB 3.0 microSD™ card reader so you can move big files fast, move a lot of files fast or just make frequent file transfers that much quicker.
Tech Specs
| Width | 0.4" |
|---|---|
| Length | 0.6" |
| Thickness | 40.2 mil |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra 32GB microSDHC Card |
| Product Type | microSDHC |
| Product Family | Ultra |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 120 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
Show all 16 specsShow fewer
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SDSQUA4-032G-AN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in USB-FL from SANDISK and similar brands


32GB SDCZ50-032G-A46 CRUZER BLADE FLASH DRIVE USB

32GB ULTRA FIT 4X6 INSERT AM

64GB CRUZER BLADE USB FLASH DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.