32GB IKLP50 AES USB W/256BIT ENCRYPTION
32GB IKLP50 AES USB W/256BIT ENCRYPTION
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston IronKey™ Locker+ 50 USB Flash drives provide consumer-grade security with AES hardware-encryption in XTS mode, including safeguards against BadUSB with digitally-signed firmware and Brute Force password attacks. LP50 is also TAA compliant.
LP50 now supports multi-password (Admin and User) option with Complex or Passphrase modes. Complex mode allows for passwords from 6-16 characters using 3 out of 4 character sets. New passphrase mode allows for a numeric PIN, sentence, list of words, or even lyrics from 10 to 64 characters long. Admin can enable a User password, or reset the User password to restore access to data. To aid in password entry, the "eye" symbol can be enabled to reveal the typed in password, reducing typos leading to failed login attempts. Brute Force attack protection locks out User upon 10 invalid password entries in a row and crypto-erases the drive if the Admin password is entered incorrectly 10 times in a row. Additionally, a built-in virtual keyboard shields passwords from keyloggers or screenloggers.
Locker+ 50 is designed for convenience with a small metal casing and built-in key loop to take data anywhere. LP50 also features optional USBtoCloud (by ClevX®) backup to access data on the drive from your personal cloud storage through Google Drive™, OneDrive (Microsoft®), Amazon Cloud Drive, Dropbox™ or Box. LP50 is easy for anyone to setup and use, with no application installation required; all the software and security needed is already on the drive. Works on both Windows® and macOS® so users can access files from multiple systems.
- XTS-AES Encryption with Brute Force and BadUSB Attack Protection
- Multi-Password (Admin and User) Option with Complex/Passphrase Modes
- New Passphrase Mode
- Automatic Personal Cloud Backup
- Additional Security Features
Safeguard important data with built-in protection against BadUSB & Brute Force attacks.
Multi-Password (Admin and User) Option with Complex/Passphrase Modes
Admin can reset a User password to restore User's access to data.
New Passphrase Mode
Select between Complex or Passphrase password mode. Passphrases can be a numeric PIN, sentence with space characters, list of words, or even lyrics - from 10 to 64 characters long.
Automatic Personal Cloud Backup
Access data stored on IronKey Locker+ 50 from your personal cloud storage.
Additional Security Features
Reduce failed login attempts and frustration by enabling the "eye" button to view the typed password. Use virtual keyboard to shield password entry from keyloggers and screenloggers.
Tech Specs
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Width | 0.7" |
| Height | 0.4" |
| Length | 2.4" |
| Features | Auto Backup |
| Brand Name | IronKey |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Locker+ 50 USB Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Silver |
| Product Model | IKLP50 |
Show all 21 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Read Speed | 145 MB/s |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Maximum Write Speed | 115 MB/s |
| Manufacturer Part Number | IKLP50/32GB |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-FL from KINGSTON SECURE USB and similar brands
16GB IRONKEY VAULT PRIVACY 50C AES-256 ENCRYPTED FIPS 197

16GB IRONKEY VAULT PRIVACY 50 AES-256 ENCRYPTED FIPS 197
64GB IKLP50 AES USB W/256BIT ENCRYPTION
More from KINGSTON SECURE USB
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


