32GB DDR5-5600 SODIMM FOR LENOVO NOTEBOOKS
32GB DDR5-5600 SODIMM FOR LENOVO NOTEBOOKS
Key Features
- Top grade chips and components - Each Axiom memory module is manufactured to meet or exceed OEM specifications.
- Fully tested - All memory modules that leave our warehouse are fully tested to guarantee quality and reliability.
- Guaranteed compatibility - Axiom guarantees that each system specific module will work with its corresponding OEM computer.
- Lifetime warranty - Once you purchase an Axiom memory module, you never need to worry about failure because all Axiom memory modules come with a lifetime warranty.
- Free unlimited tech support - Speak to a real human being and not a computer message. Tech support is available to every one of our customers via phone or email.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR5 modules are the latest in evolutionary DRAM design. DDR5 increases effective bandwidth by 70% over DDR4. While capable of data rates reaching beyond 7200MT/s, DDR5 provides the same lasting reliability as DDR4, even with the rigorous demands of next-gen computing. Such gains can ultimately reduce the number of servers needed for the same level of system performance while providing improved stability and efficiency over previous DDR generations.
DDR5 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| CAS Latency | CL46 |
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 32 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Product Name | 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Compatibility | <li>Lenovo - ThinkPad P1 Gen 6</li><li>Lenovo - ThinkPad P16 Gen 2</li><li>Lenovo - ThinkStation P3 Ultra</li> |
| TAA Compliant | Yes |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 262-pin |
Show all 19 specsShow fewer
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 4X71M23189-AX |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in STDMEM from AXIOM and similar brands
2GB DDR3-1333 UDIMM
2GB DDR3-1066 UDIMM
2GB DDR3 PC3-8500 NON-ECC 256MX64 1066MHZ 240PIN CL7
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



