32GB DDR5-5600 SODIMM FOR DELL NOTEBOOKS
32GB DDR5-5600 SODIMM FOR DELL NOTEBOOKS
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 5600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 262-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 262-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR5 modules are the latest in evolutionary DRAM design. DDR5 increases effective bandwidth by 70% over DDR4. While capable of data rates reaching beyond 7200MT/s, DDR5 provides the same lasting reliability as DDR4, even with the rigorous demands of next-gen computing. Such gains can ultimately reduce the number of servers needed for the same level of system performance while providing improved stability and efficiency over previous DDR generations.
DDR5 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 32 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Product Name | 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Part Number | AC774046-AX |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number | AC774046,SNP0X1C3C/32G |
Related Products
More in STDMEM from AXIOM and similar brands
2GB DDR3-1333 UDIMM
2GB DDR3-1066 UDIMM
2GB DDR3 PC3-8500 NON-ECC 256MX64 1066MHZ 240PIN CL7
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



