32GB DDR4-3200 ECC SODIMM
32GB DDR4-3200 ECC SODIMM
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- 260-pin DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 32 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Name | 32GB DDR4-3200 ECC SODIMM - AX43200ES22D/32G |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | ECC |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | AX43200ES22D/32G |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in STDMEM from AXIOM and similar brands
2GB DDR3-1333 UDIMM
2GB DDR3-1066 UDIMM
2GB DDR3 PC3-8500 NON-ECC 256MX64 1066MHZ 240PIN CL7
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



