32GB 3200MT/S DDR4 ECC CL22 DIMM 2RX8 HYNIX D
32GB 3200MT/S DDR4 ECC CL22 DIMM 2RX8 HYNIX D
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-3200/PC4-25600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL22 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston's KSM32ED8/32HD is a 2G x 72-bit (32GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM), 2Rx8, ECC, memory module, based on eighteen 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and mechanical specifications are as follows:
Tech Specs
| Width | 1.2" |
|---|---|
| Length | 5.3" |
| Brand Name | Kingston |
| CAS Latency | CL22 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Size | 32 GB |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Line | Server Premier |
| Product Name | 32GB 2Rx8 2G x 72-Bit PC4-3200 CL22 288-Pin DIMM |
| Product Type | RAM Module |
Show all 24 specsShow fewer
| Error Checking | ECC |
|---|---|
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Product Family | Server Premier |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Server |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | KSM32ED8/32HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SYSMEM from KINGSTON DDR4 SERVER and similar brands

16GB 3200MT/S DDR4 ECC REG CL22 DIMM 1RX8
32GB 5600MT/S DDR5 NON-ECC CL46 DIMM 1RX8
64GB DDR4-3200MHZ REG ECC MODULE
More from KINGSTON DDR4 SERVER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
