32GB 3200MHZ DDR4 CL20 SODIMM KIT OF 2 FURY IMPACT
32GB 3200MHZ DDR4 CL20 SODIMM KIT OF 2 FURY IMPACT
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 2 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL20 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Get your notebook or small-form-factor machine fully equipped with Kingston FURY™ Impact DDR4 SODIMM and minimise system lag. Ready for AMD Ryzen™ and Intel XMP-ready in capacities of up to 64GB, Plug N Play FURY Impact DDR4 automatically overclocks to the highest frequency published, up to 3200MHz, to support Intel and AMD's latest CPU technologies. Slot in the sleek black PCB for a hassle-free boost, no need to tinker with the BIOS. Upgrade your system's performance and still run coolly, quietly and efficiently, thanks to FURY Impact DDR4's low 1.2 voltage.
Tech Specs
| Width | 1.2" |
|---|---|
| Length | 2.7" |
| Brand Name | Kingston |
| CAS Latency | CL20 |
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 32 GB |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Line | FURY Impact |
| Product Name | FURY Impact 32GB (2 x 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Product Type | RAM Module |
| Memory Voltage | 1.20 V |
Show all 21 specsShow fewer
| Number of Pins | 260-pin |
|---|---|
| Product Family | FURY Impact |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Notebook |
| Country of Origin | Taiwan |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Manufacturer Part Number | KF432S20IBK2/32 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Related Products
More in SYSMEM from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK and similar brands
8GB 1600MHZ LOW VOLTAGE SODIMM SODIMM
8GB 1600MHZ LOW VOLTAGE MOD
8GB DDR4 3200MHZ SINGLE RANK MODULE
More from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



