
USB C MULTIPORT ADAPTER 100W PD 4K HDMI VGA HUB MINI TRAVEL DOCK
$23.70
3 PORT USB HUB WITH ETHERNET PORTABLE GIGABIT RJ45 USB ADAPTER
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 1.7" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 3.4" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Aluminum USB 3.0 Hub w/ GbE Adapter |
| Product Type | USB/Ethernet Combo Hub |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB 3.0 Type A |
| Package Contents | <ul> <li>Aluminum USB 3.0 Hub w/ GbE Adapter</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA/JP, EU, UK, ANZ)</li> <li>1 x Driver CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 2.20 oz |
| Additional Information | <b>OS Compatibility:</b><br /> <ul> <li>Windows® XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11</li> <li>Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019</li> <li>macOS 10.6 to 10.15, 11.3 to 13.0</li> <li>Chrome OS™</li> <li>Linux 2.6.x and up - LTS Versions only</li> </ul> |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST3300GU3B |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Operating System Supported | Windows Server 2012 R2 |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
More in USB-SW from STARTECH.COM and similar brands




Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.