
California Proposition 65 Warning
3 PORT USB HUB WITH ETHERNET PORTABLE GIGABIT RJ45 USB ADAPTER
3 PORT USB HUB WITH ETHERNET PORTABLE GIGABIT RJ45 USB ADAPTER
Key Features
- 3 PORT USB HUB: Bus-powered USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) expansion hub features a USB-A host connector, 3-Port USB-A hub, rugged aluminum housing, Overcurrent Protection (OCP) & Wake on LAN (WoL)
- GIGABIT ETHERNET: Built-in GbE adapter brings the reliability and security of wired RJ45 Ethernet to a laptop or desktop; GbE controller is fully compliant with IEEE 802.3u/ab standards and supports WoL, Jumbo Frames, and V-LAN tagging
- BUS POWERED USB HUB: USB Type-A hub w/ speeds up to 5Gbps & shared power up to 4.5W, dependent on power provided by your computer; Supports SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, web cams, headsets
- CONNECTIVITY TOOLS: Optimize the performance and security of this USB-A hub, using the included MAC Address Changer, USB Event Monitoring, Wi-Fi Auto Switch utilities (available for download); Hub compatible with Windows/macOS/Linux/ChromeOS
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this expander hub with multiple USB-A ports is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This USB Hub adds three USB-A 3.2 Gen 1 (5Gbps) ports and one Gigabit Ethernet port to a USB-A enabled desktop or laptop computer. The USB Hub connects to a USB-A port on a computer, using the built-in 10.5in (27cm) host cable. The USB hub is backward compatible with USB 2.0 (480Mbps) devices, ensuring support for a wide range of modern and legacy USB peripherals (e.g., thumb drives, external HDDs/SSDs, HD cameras, mice, keyboards, webcams, and audio headsets).The USB hub is compact in size, facilitating portability when travelling.
Gigabit Ethernet
The USB hub features a Gigabit Ethernet adapter. The Ethernet controller is compatible with the IEEE 802.3u/ab standards and supports Wake-on-LAN (WoL), Jumbo Frames, and V-LAN Tagging. The network adapter enhances laptop network reliability, security, and performance, by utilizing wired 10/100/1000Mbps Ethernet.
Portable and rugged
The hub features a rugged yet lightweight housing, so there's no need to sacrifice dependability for portability. With its compact, USB-powered design and a built-in USB cable, you can tuck the combination hub neatly into your travel bag, and avoid the nuisance of carrying multiple separate adapters.
This USB 3.2 Gen 1 hub is perfect for travel, such as back-and-forth trips from home to office. Plus, the compact hub takes up minimal space on a desk, so you can use it in hot-desk or BYOD (Bring Your Own Device) environments.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that is compatible with a wide variety of IT connectivity accessories. The software suite includes:
MAC Address Pass-Through Utility: Improve network security.
USB Event Monitoring Utility: Track and log connected USB devices.
Wi-Fi Auto Switch Utility: Enable users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.StarTech.com/connectivity-tools
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 1.4" |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Length | 4.4" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3-Port Portable USB 3.0 Hub plus Gigabit Ethernet |
| Product Type | USB/Ethernet Combo Hub |
| Product Color | White |
| Host Interface | USB |
| Country of Origin | China |
Show all 25 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 Each |
|---|---|
| Platform Supported | ChromeOS |
| Weight (Approximate) | 1.40 oz |
| Additional Information | <b>OS Compatibility:</b><br /> <ul> <li>Windows® 7, 8, 8.1, 10, 11</li> <li>Windows Server® 2008 R2, 2012, 2016, 2019</li> <li>macOS 10.7 to 10.15, 11.0, 12.0, 13.0</li> <li>Chrome OS™</li> </ul> |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST3300G3UA |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Operating System Supported | Mac OS X 10.10 Yosemite |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-SW from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






