
3.5KW STD OUTDR COOLNG UNIT UL
3.5KW STD OUTDR COOLNG UNIT UL
Key Features
- The low ambient condensing unit allows operation down to -31° F and up to 118 °F.
- The pipe length between an indoor and outdoor unit reaches up to 164 ft (50 m).
- The condenser can be installed +49.2 ft. above or -16.4 ft below the indoor unit.
- The Vertiv™ SmartCabinet ID comes with a 3-year warranty across the entire system.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Vertiv™ SmartCabinet ID offers a complete IT solution to protect your IT infrastructure from harsh, industrial environments where dust and humidity could reduce system performance. This fully sealed micro data center offers 3.5 or 7.0 kW of scalable cooling capacity while enabling full rack utilization through an innovative zero-U design, allowing for more IT deployment in a single rack. Paired with the integrated HMI display with monitoring and control capabilities, emergency back-up fan, optional electronic locks, and an intelligent Geist rPDU and Vertiv™ Liebert GXT5 (rPDU and UPS sold separately), the Vertiv™ SmartCabinet ID is your all-in-one IT solution for industrial applications.
Tech Specs
| Depth | 11.1" |
|---|---|
| Width | 30.9" |
| Height | 20.7" |
| Brand Name | VERTIV |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Name | SmartCabinet ID 3.5kW Outdoor Condenser Unit |
| Product Type | Airflow System Condenser |
| Product Color | White |
| TAA Compliant | No |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 105.82 lb |
| Manufacturer Part Number | ZCC03U |
Show all 13 specsShow fewer
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
|---|
Datasheets & Resources
Related Products
More in AIRCND from VERTIV-IT SYSTEMS and similar brands
More from VERTIV-IT SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





