
3.5IN 26.1MM 4000GB 256MB 7200RPM SAS ULTRA 4KN TCG P3 DC
3.5IN 26.1MM 4000GB 256MB 7200RPM SAS ULTRA 4KN TCG P3 DC
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Economical Capacity - Helps address budget and access requirements
- High Performance - 12% faster than prior generation Ultrastar 7K6000
- Drop-in Ready - Designed for traditional storage and server applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
As the industry evolves to develop purpose-built solutions for growing data storage requirements, IT managers continue to rely on lower capacity drives that are economical to acquire, yet deliver quick and reliable data access for traditional data center applications. Ultrastar 7K6 is a low-capacity HDD, with 6TB and 4TB offerings, that helps address economic and access requirements of many traditional IT workloads. Lower capacity drives also help address architecture limitations. The Ultrastar 7K6 is designed for traditional storage and server applications as well as distributed and scalable computing, including block and file storage architectures, providing economical capacities, fast 7200 RPM performance and lower $/unit acquisition cost to help ease budget constraints.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 256 MB |
| Height | 1" |
| Brand Name | Western Digital |
| Drive Type | Internal |
| Disk Format | 512e |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Name | Ultrastar 7K6 |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Model | HUS726T4TAL4201 |
|---|---|
| Product Family | Ultrastar 7K6 |
| Product Series | 7K6 |
| Drive Interface | SAS |
| Device Supported | Server |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 1.58 lb |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 0B36016 |
| Operating Power Consumption | 12.10 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in SASHD from HGST - SINGLE and similar brands

3.5IN 26.1MM 6000GB 256MB 7200RPM SAS ULTRA 512E TCG
CAT6 BENDNFLEX ULTRA-THIN SNAGLESS PATCH CABLE 550MHZ
12M FIBER OPTIC MMF LC/ST 50/125 DUPLEX OM2 CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.