California Proposition 65 Warning
2X450W POWER AMPLIFIER TWO CHANNEL 450W 4 POWER AMP
2X450W POWER AMPLIFIER TWO CHANNEL 450W 4 POWER AMP
Key Features
- Stereo/parallel/bridge-mono mode
- User selectable input sensitivity - 0.775V and 1.4V
- Efficient forced-air cooling prevents excessive thermal buildup
- Electronically balanced RCA & XLR inputs; binding post and Speakon ® outputs
- Two level controls, power switch, power LED, and six LEDs which indicate signal presence, clip and fault for each channel
- Protection against shorts, no-load, on/off thumps and radio-frequency interference
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Powerful. Reliable. Affordable.
The XLI Series of power amplifiers from Crown® represents a new era in affordable, quality power amplification. All four models in the series are powerful, rugged and reliable. They are suited for musicians, DJs, and entertainers as well as houses of worship, discos, and pubs.
The four models in the series are the XLi800, XLi1500, XLi2500 and XLi3500. They are identical except for output power.
Features include RCA and XLR inputs, user selectable input sensitivity of 0.755V or 1.4V, Speakon® and binding post outputs, stereo/parallel/bridge-mono mode, power/fault/signal presence/clip indicators, forced-air cooling; and protection against shorts, no-load, on/off thumps and radio-frequency interference.
With over six decades of experience designing and building rock-solid products, Crown is the standard in amplifier technology. So check out the affordable Crown XLI Series. They are a powerful argument for quality and value!
Tech Specs
| Depth | 12.4" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 3.5" |
| Impedance | 8 Ohm |
| Brand Name | Crown |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Name | XLi 1500 Two-channel, 450W @ 4Ω Power Amplifier |
| Product Type | Amplifier |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Model | 1500 |
| Audio Channels | 2 |
| Product Family | XLi |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Series | XLi |
|---|---|
| RMS Output Power | 660 W |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 28 lb |
| Manufacturer Part Number | NXLI1500-0-US |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
| Number of Analog Audio Inputs | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PROAMP from HARMAN PRO and similar brands
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



