2X350W POWER AMPLIFIER TWO-CHANNEL 350 40 POWER AMPLIFIER
2X350W POWER AMPLIFIER TWO-CHANNEL 350 40 POWER AMPLIFIER
Key Features
- Helps maintain the signal's strength
- Soothe yourself with low subs and soaring vocals at 20 kHz maximum frequency
- The sound moves around at 8 Ohm impedance - a joyful journey to audio pitching and loudness, both
- Showcases 2 audio channels
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The next generation of XLS got a makeover with a sleek new look, a LCD display that is three times larger, and more DSP with higher capabilities. Like its predecessor, the new XLS is ultra-efficient with Crown's patented DriveCore technology and can drive 2400W at 4Ω bridged with tons of headroom guaranteeing a clean, undistorted signal straight to your speakers. The XLS DriveCore 2 assures that you will be heard as you deliver a powerful, pure sound experience for any venue.
Tech Specs
| Depth | 7.7" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 3.5" |
| Impedance | 8 Ohm |
| Brand Name | Crown |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Name | XLS 1002 Amplifier |
| Product Type | Amplifier |
| Product Color | Black |
| Product Model | XLS 1002 |
| Audio Channels | 2 |
| Classification | D |
Show all 24 specsShow fewer
| RMS Output Power | 700 W |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NXLS1002-0-US |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Operating Power Consumption | 175 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
| Number of Analog Audio Inputs | 2 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from HARMAN PRO and similar brands
2X600W POWER AMPLIFIER TWO-CHANNEL 600W 4 ANALOG
4X600W POWER AMPLIFIER FOUR-CHANNEL 600W 4 ANALOG

CAT5E SPLITTER 2XF TO M 6IN RJ45 10/100CABLE CABLE
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



