
California Proposition 65 Warning
2U ENCLOSURE Q-SERIES RACKMOUNT
2U ENCLOSURE Q-SERIES RACKMOUNT
Key Features
- Rack Mount Enclosure offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Rack-mountable rack mount enclosure enables you to organize wires and secure cables for professional installation
- Rack application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
- Front Door feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 2U Q-Series Standard Density (SD) footprint fiber enclosure system is designed to support standard density applications in building networks. The all-steel chassis enables reliable protection and management of fiber optic cable patching, splicing, and connecting. The enclosure also enables distribution of backbone cabling to active equipment, switching, or cross/interconnect horizontal area. The footprint accommodates up to 72 fibers with LC connectivity and 144 fibers with MDC per Rack Unit (RU), or a maximum capacity of 144 fibers LC and 288 MDC (VSFF), utilizing OFP adapter panels, LM2 pre-terminated cassettes, and M2 splice cassettes.
Tech Specs
| Depth | 19.1" |
|---|---|
| Width | 17.1" |
| Height | 3.5" |
| Features | Removable Panel |
| Brand Name | Ortronics |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 2 RU Q-Series Standard Density Rack-Mount Fiber Enclosure |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
| Product Color | Black |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Family | Q |
|---|---|
| Product Series | Q |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Rack |
| Country of Origin | Mexico |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | EQ02U-CHC |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from LEGRAND - DATA and similar brands

3FT CAT6 PATCH CABLE GREEN M/M GIGABIT MOLDED RJ45 550MHZ 24 AWG
7FT CAT6 PATCH CABLE GREEN M/M GIGABIT MOLDED RJ45 550MHZ 24 AWG
10FT CAT6 PATCH CABLE WHITE M/M GIGABIT MOLDED RJ45 550MHZ 24 AWG
More from LEGRAND - DATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



