2U 19 BLACK PLASTIC TOOL LESS AIRFLOW BLANKING PANEL QTY. 100
2U 19 BLACK PLASTIC TOOL LESS AIRFLOW BLANKING PANEL QTY. 100
Key Features
- Allows for proper airflow keeping the datacenter energy efficient.
- Decreases wear and tear on IT equipment, reducing need for replacement and saving money.
- Assists with sustainability and helps make less of a carbon footprint.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A frequently overlooked component in airflow management are blanking panels. Blanking panels allow you to close unused U-space within the rack. The Vertiv™ VRA2014 is a blanking panel that allows for proper airflow keeping the datacenter energy efficient. Maintaining the efficiency of your network's cooling system not only decreases the wear-and-tear on your IT equipment, it assists with sustainability and helps make less of a carbon footprint.
Tech Specs
| Depth | 20.2" |
|---|---|
| Width | 36" |
| Height | 19.7" |
| Brand Name | VERTIV |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Name | Blanking Panel |
| Product Type | Blanking Panel |
| Compatibility | <p>Vertiv VR Rack Accessory</p> |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | No |
| Device Supported | Rack |
| Product Material | Steel |
Show all 17 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 200 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 70.50 lb |
| Compatible Rack Height | 2U |
| Manufacturer Part Number | VRA2014 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from VERTIV-RACKS and similar brands
19 BLANKING PANELS 1U

10-32 CAGE NUTS QTY 50
VR DOOR CPNT
More from VERTIV-RACKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


