
2TB FIRECUDA GAMING HARD DRIVE
2TB FIRECUDA GAMING HARD DRIVE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- USB 3.2 (Gen 1) host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency, providing a seamless experience for users
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
- Hard Drive offers a cost-effective storage solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Big Capacity, Bold Design
Plug in and light up with the FireCuda Gaming Hard Drive. Created with up to 5TB of capacity and a sleek, bold design-this gaming hard drive can hold all your titles and compliment the look of your battlestation. And bring an extra layer of atmosphere to gaming sessions with customizable RGB LED lighting.
Key Advantages:
- Create an epic gaming atmosphere with customizable RGB LED lighting
- A bold and refined design, crafted to compliment gaming battlestations
- Customizable RGB with full color and pattern control with free Seagate Toolkit software
- Works with Razer Chroma™ RGB to sync all your battlestation's compatible peripherals
- Up to 5TB of capacity builds the ultimate gaming library without sacrificing titles
- Lightweight design makes it easy to take the whole library on the road
- Simple plug-and-play compatibility with USB 3.2 Gen 1
- USB bus-powered for quick function and less clutter
Tech Specs
| Depth | 0.6" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 4.8" |
| Brand Name | Seagate |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Package Type | Retail |
| Product Line | FireCuda |
| Product Name | FireCuda Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Model | STKL2000400 |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Product Family | FireCuda |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| Platform Supported | Mac |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Weight (Approximate) | 5.89 oz |
| Manufacturer Part Number | STKL2000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Operating System Compatibility | Mac OS |
Related Products
More in COMBHD from SEAGATE - RETAIL and similar brands
More from SEAGATE - RETAIL
Other products available from this brand

1TB EXTERNAL RETAIL ONE TOUCH WITH PASSWORD BLACK

1TB EXPANSION USB 3.0 PORTABLE 2.5IN

2TB EXPANSION USB 3.0 PORTABLE DRIVE

4TB EXTERNAL RETAIL ONE TOUCH WITH PASSWORD BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.