
California Proposition 65 Warning
2PORT USB 2.0 HUB 480MB/S COMPACT BLACK
2PORT USB 2.0 HUB 480MB/S COMPACT BLACK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With USB interface, you can connect computer peripherals with no drivers required
- Featuring 2 USB ports to connect USB-compatible devices
- USB Hub has a non-volatile memory which is beneficial for your PC firewall needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SIIG's USB 2.0 2-Port Hub is an ultra-portable USB 2.0 hub designed to add two USB 2.0 ports to your desktop or notebook computer. This USB hub supports USB 2.0 data transfer rates up to 480Mb/s, features over current protection to protect both connected device and the hub itself from unforseen power surges, is powered by the USB bus for low power consumption, and allows you to hot-swap devices (connect and disconnect) without first turning your system off.
The USB 2.0 2-Port Hub is compliant with USB 2.0 Specification, comes with FCC and CE regulatory approvals, and meets RoHS hazardous materials standards. Additionally, it is compatible with a wide variety of Windows and Mac operating systems and is backed by SIIG's limited 5-year warranty.
Tech Specs
| Depth | 1" |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Height | 1" |
| Brand Name | SIIG |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Package Type | OEM |
| Product Name | 2-port USB Hub |
| Product Type | USB Hub |
| Product Color | Black |
| Product Model | JU-H20011-S1 |
| Host Interface | USB |
Show all 21 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | JU-H20011-S1 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
Related Products
More in USBCON from SIIG and similar brands
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






