
27IN 1920X1080 IPS HDMI D SUB FLICKER SALE PIC READER MODE
27IN 1920X1080 IPS HDMI D SUB FLICKER SALE PIC READER MODE
Key Features
- 27 in 16:9 1920 x 1080 (FHD) Anti-Glare IPS Display
- Built-in Speakers
- Energy Star & EPEAT Bronze
- HDMI, DisplayPort
- Flicker Safe, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer
- 3 Year Limited Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
27" Full HD IPS display
True color at wide angles
LG monitor with IPS technology delivers a clear and consistent true color. It provides visual comfort for viewing charts and reports with others, presenting clear images from virtually any angle.
Productivity
- 27" Full HD (1920x1080) IPS
- 100Hz refresh rate
- CLI (Command Line Interface)
Usability
- LG Switch app
- Built-in power and speaker
- Various ports
Comfort & Trust
- Ergonomic stand
- Reader Mode & Flicker Safe
- EPEAT & Energy Star
Versatile business monitors for your workspace
This versatile monitor great for a variety of work places such as offices, public institutions, and customer service. It features a clear IPS display and 3-side virtually borderless design
Integrated power module
Fully use your desk
By providing built-in power, workstations can be designed with a streamlined and clutter-less layout. This allows for better space utilization and organization, creating a cleaner and more efficient work environment.
Better life for All
27BA450 complies with multiple standards such as Energy Star and EPEAT.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 9.4" |
| Pivot | Yes |
| Width | 24" |
| Height | 21.1" |
| Webcam | No |
| Features | Super Resolution+ |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Headphone | Yes |
| UL Listed | Yes |
Show all 79 specsShow fewer
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Stand Type | Detachable |
| Color Depth | 8-bit (6-bit+FRC) |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Stand Color | Matte Black |
| Thunderbolt | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 27BA450-B Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Audio Line In | No |
| Curved Screen | No |
| Product Color | Matte Black |
| Product Model | 27BA450-B |
| Response Time | 5 ms |
| TAA Compliant | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Contrast Ratio | 1,300:1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | No |
| Built-in Devices | Speaker |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| DisplayPort Input | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Stand Adjustments | Swivel |
| DisplayPort Output | No |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz - VGA |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Weight (Approximate) | 11.13 lb |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Additional Information | <li>3-Side Virtually Border-less Design</li> <li>Surface Treatment (Hard Coating):No</li> <li>HDR Effect:No</li> <li>DDC/CI.1:No</li> <li>Key Lock:No</li> <li>HW Calibration:No</li> <li>USB Type-A (Downstream):No</li> <li>Picture-by-Picture (PBP):No</li> <li>Picture-in-Picture (PIP):No</li> <li>USB Plug & Play:No</li> <li>Dual Controller:No</li> <li>CE (Regulatory):No</li> <li>Wide Color Gamut (WCG):No</li> <li>Local Dimming Zone:No</li> <li>HDR 10:No</li> <li>Surface Treatment (Haze):No</li> <li>Nano IPS™ Technology:No</li> <li>Contrast Ratio with DFC:No</li> <li>VESA DisplayHDR:No</li> <li>Curvature:No</li> <li>Off Timer:No</li> <li>Black Equalizer:No</li> <li>DAS Mode:No</li> <li>MBR (Supported Frequencies):No</li> <li>Intelligent Auto (Auto Adjustment):No</li> <li>User Define Key:No</li> <li>Mini PC Bracket Ready:No</li> <li>Output Frequency:No</li> <li>MaxxAudio®:No</li> <li>Output dB:No</li> <li>Microphone In (3.5 mm):No</li> <li>Thunderbolt™ (V Frequency):No</li> <li>Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No</li> <li>Thunderbolt™ (Max Resolution):No</li> <li>DVI-D In:No</li> <li>Built-in Mic:No</li> <li>RADEON FreeSync™:No</li> <li>Motion Blur Reduction Technology:No</li> <li>OverClocking:No</li> <li>Crosshair:No</li> <li>FreeSync™ (Low Frame Compensation):No</li> <li>FPS Counter:No</li> <li>AMD FreeSync™:No</li> <li>Auto Brightness Sensor:No</li> <li>Local Dimming:No</li> <li>Low Blue Light:No</li> <li>Color Blind Mode:No</li> <li>LG Callibration Studio:No</li> <li>ROHS:No, REACH (Environmental):No</li> <li>Operating System:No</li> <li>Thunderbolt Certification:No</li> <li>USB-IF:No</li> <li>CEC (Regulatory):No</li> <li>TUV Eyesafe:No</li> <li>TUV LBL:No</li> <li>PVC-Free:No</li> <li>USB-C (VESA):No</li> <li>Energy Star (Environmental):No</li> <li>IEC (Electrical):No</li> <li>USB Type-C In:No</li> <li>USB Type-A (Upstream):No</li> <li>Country of Assembly:Taiwan</li> |
| Height with Stand Down | 1.04" |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.31140 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Number of OSD Languages | 18 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 27BA450-B |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.31140 mm |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Certifications & Standards | UL/cUL |
| Environmental Certification | TÜV Geprüfte Sicherheit |
| Operating Power Consumption | 14.50 W |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Number of Audio Line Out Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from LG ELECTRONICS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


