
2706X 6OUT NEMA W/(6)1FT OUTLET SAVER POWER EXTENSION CORDS
2706X 6OUT NEMA W/(6)1FT OUTLET SAVER POWER EXTENSION CORDS
Key Features
- Safeguards your equipment from the sudden jolts of electricity
- Offers 6 x NEMA 5-15R surge protected outlets
- Give your devices maximum protection with 270 J energy rating
- Easily connect to a wall outlet with 1 ft cord
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 6-Outlets Surge Suppressor Guards against damaging spikes and surges, and provides a secure barrier for your sensitive electrical equipment and precious data. The negative effects of Electromagnetic and Radio Frequency Interference (EMI/RFI) are also kept in check by a built-in noise filter. Wall-mountable, impact-resistant ABS plastics keep the unit looking good for years to come. Outlet Saver Extension Cords are included to keep your surge strip and UPS outlets from being blocked by bulky AC transformers!
Tech Specs
| Brand Name | C2G |
|---|---|
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 6-Outlets Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Power Handling | 1875 VA |
| Package Contents | <ul><li>6-Outlets Surge Suppressor</li><li>6 x Saver Extension Cords</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 270 J |
Show all 20 specsShow fewer
| Maximum Line Current | 15 A |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 6.52 lb |
| Maximum Surge Current | 4.5 kA |
| Power Cord/Cable Length | 1 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 35549 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from LEGRAND AV - C2G and similar brands

6-OUTLET SURGE3 1FT OUTLET SAVER KIT
HOSPITAL GRADE OUTLET COVERS SELF LOCKING REMOVABLE REUSABLE

CSB300W SURGE PROTECTOR 3-OUT WALL TAP 900J EMI/RFI 50K CEG
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



