
27 PRIVACY FILTER SCREEN PROTEC 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
27 PRIVACY FILTER SCREEN PROTEC 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Key Features
- For 27" Displays
- Industry standard 60-degree viewing angles
- Anti-glare, anti-reflective surface
- Durable design
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Protecting confidential information from unauthorized viewing is crucial for businesses, government institutions, and consumers alike. The ViewSonic® Privacy Filter Screen Protector powered by Tech Armor™ keeps sensitive and confidential data on your screen from being visually compromised, without sacrificing front-of-screen performance. The Privacy Filter Screen Protector maintains a clear view directly in front of your screen, while blocking visibility when the screen is viewed from a side angle. In addition, the anti-glare coating on the Privacy Filter Screen Protector helps to reduce eye strain while increasing work productivity.Price is for individual Screen Protector.
Tech Specs
| Width | 0.96" |
|---|---|
| Height | 0.96" |
| Length | 13.3" |
| Features | Anti-reflective |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | ViewSonic |
| Durability | Scratch Resistant |
| Widescreen | Yes |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | Privacy Filter Screen Protector |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Product Color | Black |
Show all 20 specsShow fewer
| Device Supported | Monitor |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Privacy Filter Screen Protector</li><li>Microfiber cleaning cloth</li><li>Clear plastic adhesive tabs</li><li>Clear double-sided tape</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Country of Origin | South Korea |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Display Size Supported | 27" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | VSPF2700 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
Related Products
More in MNTR-F from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



