California Proposition 65 Warning
25PK DVD+R 16X 4.7GB BRANDED SPINDLE
25PK DVD+R 16X 4.7GB BRANDED SPINDLE
Key Features
- Compatible with 1X-16X DVD+R Hardware
- Record 4.7GB or 120Min of data and video in approximately 5 minutes
- Advanced AZO recording dye optimizes read/write performance
- Ideal for recording up to 2 hours of DVD quality home movies and video clips
- Archive and back up, up to 4.7GB of important data
- Compatible with 16X DVD+R drives from Sony, Dell, HP, Compaq and others
- Read compatible with most DVD-ROM drives and DVD video players
- Limited Lifetime Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Verbatim DVD+R offer 4.7GB or 120 Minutes of write-once storage capacity, superior recording quality, and compatibility with 1X to 16X DVD+R writers. Verbatim's 16X cutting edge technology allows users to record a complete 4.7GB/120Min disc in approximately 5 minutes. Recognized as the choice for professional users, Verbatim DVD+R offers the optimal "Advanced Azo" recording dye, which provides the highest level of read/write performance, reliability, and archival life. Verbatim 16X DVD+R media is compatible with Sony, Dell, HP, Compaq and other leading drive manufacturers.
Tech Specs
| Packing | Spindle |
|---|---|
| Features | Branded |
| Recycled | No |
| Brand Name | Verbatim |
| Form Factor | 120mm |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | AZO DVD+R 4.7GB 16X with Branded Surface - 25pk Spindle |
| Product Type | DVD Recordable Media |
| Media Formats | DVD+R |
| Product Model | 95033 |
| Storage Capacity | 4.70 GB |
| Assembly Required | No |
Show all 19 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Packaged Quantity | 25 |
| Maximum Write Speed | 16x |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Maximum Recording Time | 2 Hour |
| Manufacturer Part Number | 95033 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
Related Products
More in OPTMED from VERBATIM CORPORATION and similar brands

50PK DVD-R 16X 4.7GB WHITE INKJET PRINT DATALIFEPLUS SPINDLE

50PK DVD-R 16X 4.7GB WHITE INKJET HUB PRINTABLE SPINDLE

50PK DVD-R 16X 4.7GB WHITE THERMAL HUB PRINTABLE SPINDLE
More from VERBATIM CORPORATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



