25FT HIGH-SPEED INTERNET MODEM CABLE
25FT HIGH-SPEED INTERNET MODEM CABLE
Key Features
- Offers dependable network connectivity for stable performance, supporting uninterrupted operations and consistent data flow across connected systems
- Molded feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- Features RJ-11 - Male connector to simplify connection with a modem, ensuring quick setup and dependable performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enables data transmission up to 10 times faster than an ordinary phone cable when connecting telephones, answering machines, and fax machines. Ultra-flexible jacket makes cable installation easy. 24k gold-plated connectors provide corrosion resistance for maximum conductivity. Snagless, molded connector enables increased flexibility and durability for effective strain relief.
Foil double-shielding with the braid shield reduce interference while the twisted-pair construction minimizes crosstalk for high speed, error-free data transfer.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| Conductor | Copper |
| Brand Name | C2G |
| Jacket Type | LSZH |
| Cable Length | 25 ft |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | High-Speed Internet Modem Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Transparent Blue |
| Shipping Width | 6.50" |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Height | 1.25" |
|---|---|
| Device Supported | Modem |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 0.79 lb |
| Additional Information | <ul><li>Strain relief provides increased flexibility and durability</li><li>Works great with telephones, answering machines, and fax machines</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 28723 |
| Connector Type on First End | RJ-11 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-11 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.08 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-11 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-11 - Male |
Related Products
More in MODEM from LEGRAND AV - C2G and similar brands
15FT NULL DB9F TO DB9F BLACK MODEM CABLE
6FT NULL DB9F TO DB9F MODEM CABLE BLACK
6FT NULL MODEM DB9 F/F
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



