
256-CHANNEL DSP MODULE
256-CHANNEL DSP MODULE
Key Features
- PVDM offers better usage with maximum efficiency and convenience
- Voice pvdm has a compact and easy-control speaking recognition board with maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A PVDM4 module plugged onto the motherboard delivers IP-based voice services such as conferencing, media optimization, and transcoding. A PVDM4 module plugged onto the NIM daughter card would be used for voice T1/E1 connectivity.
All the PVDM4 modules have the same form factor and are field-upgradable to allow you to easily scale your voice deployments.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 0.7" |
| Brand Name | Cisco |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 256-Channel High-Density Voice DSP Module, or Spare |
| Product Type | PVDM |
| Compatibility | Cisco 4400 Series Integrated Services Routers |
| Application/Usage | Voice |
| Weight (Approximate) | 0.08 lb |
| Manufacturer Part Number | PVDM4-256++= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in ROUT-C from CISCO - HW ROUTERS L/M and similar brands

1YR NC BRANCH 5G COMPLETE PLAN W1850 ADAPTER AMERICAS SP
1YR NC BRANCH 5G COMPLETE PLAN W1855 ADAPTER AMERICAS SP
NETCLOUD ENTERPRISE BRANCH COMPLETE W E300 1YR SP
More from CISCO - HW ROUTERS L/M
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
