
24V 24W POE INJECTOR WITH GIGABIT PORT
24V 24W POE INJECTOR WITH GIGABIT PORT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ubiquiti Networks offers Power over Ethernet (PoE) Adapters to power a variety of Ubiquiti products. The PoE Adapters are compatible with most Ubiquiti PoE devices, including:
- airFiber®
- airMAX®
- EdgeMAX®
- mFi®
- UniFi® AP
- UniFi Protect / airVision®
- UniFi LED
- U Fiber
Ubiquiti PoE Adapter Compatibility with the airGateway®
Specific PoE Adapter models are designed to work with the airGateway. The airGateway is a compact CPE (consumer premises equipment) gateway with built-in Wi-Fi used to connect the subscriber's local network to the WISP network.
The airGateway is available in three models:
- airGateway Standard model with an internal antenna
- airGateway Pro Dual-Band Wi-Fi model with an internal antenna
- airGateway-LR Long-range Wi-Fi model with an external antenna for extended range
Protection
Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices:
- Surge protection
- Clamping protection
- Maximum surge discharge
- Peak pulse current
- AC cable with earth ground
Electrostatic discharge (ESD) is the leading cause for outdoor device failures. You can effectively protect against ESD damage using a grounded Ubiquiti PoE Adapter, TOUGHCable TM , and TOUGHCable Connectors.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 2.2" |
| Height | 1.3" |
| Brand Name | Ubiquiti |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Output Ports | 1 x PoE |
| Product Name | PoE Adapter |
| Product Type | PoE Injector |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | POE-24-24W-G |
| Protection Type | Surge Protection |
Show all 21 specsShow fewer
| Maximum Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Maximum Output Power | 24 W |
| Weight (Approximate) | 5.59 oz |
| Maximum Input Current | 600 mA |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Maximum Output Voltage | 24 V DC |
| Manufacturer Part Number | POE-24-24W-G |
| Certifications & Standards | <ul><li> CE</li><li> FCC</li><li> IC</li><li> UL</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ui.com |
Related Products
More in WL-NIC from UBIQUITI - US and similar brands


POE INJECTOR 24VDC 12W
POE INJECTOR 24VDC 24W AF-5X

POE INJECTOR 24VDC 30W
More from UBIQUITI - US
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



