
24IN PCT2435 MULTITOUCH LEDLCD IPS USB VGA HDMI USB3.0 SPEAKERS
24IN PCT2435 MULTITOUCH LEDLCD IPS USB VGA HDMI USB3.0 SPEAKERS
Key Features
- 24" touch screen monitor with 1920 x 1080 resolution
- 10-point multi-touch interactivity
- Windows® 10 ready - no driver loading required
- Flexible and easy-to-operate hinge desktop stand allows tilt up to 90°
- Built-in USB Hub, HDMI and VGA inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
24" Touch Screen Monitors
The Planar® Helium™ PCT2435 is a 24" Full HD resolution (1920x1080) LCD touch screen monitor with 10-point simultaneous multi-touch capability, integrated speakers, USB 3.0 hub and dual-hinge desk stand.
Multi-Touch Technology
Using projected capacitive technology, the Planar Helium PCT2435 registers up to 10 simultaneous touch points using either a finger or a passive stylus. With this interactive technology, the Planar Helium PCT2435 is extremely fast and accurate when browsing the web, scanning emails, editing photos or graphic design projects. The Planar Helium PCT2435 is designed to take full advantage of Microsoft Windows 10, which works seamlessly with multi-touch technology.
Stand & Mount Flexibility
The Planar Helium PCT2435 includes an easy-to-use dual-hinge Helium™ Desk Stand that offers more flexibility with a tilt up to 90°, quickly moving the monitor from a passive viewing position to full touch screen interaction. Whether you are reading emails and manipulating spreadsheets, to scrolling through social media updates and blog postings, the versatile monitor accommodates all with a styling that coordinates with today's contemporary office designs. Additionally, the Planar Helium PCT2435 is VESA-compatible, making it easy to attach to other mounting options such as a Planar single-arm clamp stand or a Planar fixed monitor wall mount.
Inputs & Connectivity
Multiple video inputs (VGA, HDMI, DVI-D [with HDCP]), integrated speakers and a built-in USB 3.0 Hub offers more flexibility in the Planar Helium PCT2435 so users to connect other peripherals directly to the monitor rather than connecting cables to a Surface, notebook or a third-party USB Hub.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.9" |
| Width | 21.3" |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Planar |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Arm-mountable |
| Pixel Pitch | 0.27500 mm x 0.27500 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Show all 41 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Product Line | Helium |
| Product Name | Helium PCT2435 24" Touch Screen Monitor |
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | PCT2435 |
| Response Time | 14 ms |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Product Family | Helium |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 9.40" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>Helium PCT2435 24" Touch Screen Monitor</li> <li>Power Cord</li> <li>VGA Cable</li> <li>HDMI Cable</li> <li>USB 3.0 Cable (A to B)</li> <li>Audio-in Cable</li> <li>User's Guide </li> </ul> |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Width with Stand | 21.30" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 6.70 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 997-9363-00 |
| Operating Power Consumption | 28 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.70 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKTCH from PLANAR SMALL FORMAT and similar brands
More from PLANAR SMALL FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





