California Proposition 65 Warning
24IN HIGH BRIGHTNESS COMMERCIAL LFD OUTDOOR DISPLAY
24IN HIGH BRIGHTNESS COMMERCIAL LFD OUTDOOR DISPLAY
Key Features
- Optimized picture quality for new business opportunities such as an impressive promotion
- UL-verified for outdoor visibility with greater brightness than 1,500nit
- An optimum level of endurance equivalent to IK10 and extra durability with IP66
- Convenient connectivity and installation in slim and compact design
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | Unlock new opportunities, built for outdoor reliability
Samsung's OH24B outdoor signage features optimized picture quality for new business opportunities such as an impressive promotion. The OH24B keeps business running seamlessly with reliable technology and advanced usability for easy display management.
Optimized visibility for the outdoors
With brightness levels over 1,500 nits and UL verification for outdoor visibility, the OH24B displays clear content outdoors, including direct sunlight and for viewers wearing sunglasses. As light levels change, the built-in sensor automatically adjusts the screen for appropriate brightness.
Certified durability for various outdoor environments
The OH24B is protected from the elements with an IP66 rating, enhancing the dustproof level compared to IP56. Its IP66 dust- and waterproof features provide maximum durability for seamless operation outdoors. The OH24B is built to withstand intense weather conditions, even in extremely dusty areas.
Advanced technology for screen protection and security
The OH24B's Advanced Magic Glass technology IK10 rating certifies greater screen durability. This effectively protects the screen to minimize damage from physical impact. The lock function provided by the Kensington lock slot reduces the risk of theft for added business security and peace of mind.
Certified packaging for safe delivery
After passing a rigorous ISTA certified test, the OH24B specialized packaging has been deemed durable for transportation. The certified packaging guarantees a safer delivery to minimize product damage while in transit for a display that is ready to go upon arrival.
Slim and compact design
Even with Magic Glass technology applied, the OH24B has a depth of 59.8mm. The slim design allows for efficient space utilization and installations in compact locations. At the same time, the connectivity, content play, and device controls remain easy to operate on this sleek model.
Convenient connectivity and installation
The OH24B has a detachable terminal cover to change ports without disassembling it. The ability to switch between HDMI, USB and LAN ports provides convenient connectivity. Its four installation points and VESA mount make installation easy and flexible for various environments.
Enhanced WiFi/Bluetooth capabilities
An external WiFi/Bluetooth module can be attached to the OH24B to support higher receiver connectivity. The position of the WiFi/Bluetooth accessory can be adjusted to suit different installation environments.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.4" |
| Width | 22.6" |
| Height | 13.5" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Samsung |
| Brightness | 1500 Nit |
| Bezel Width | 0.86" |
| Color Gamut | 72% |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
Show all 41 specsShow fewer
| Scan Format | 1080p |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | OH24B Digital Signage Display/Appliance |
| Product Type | Digital Signage Display/Appliance |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | OH24B |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A72 |
| Display Surface | Matte |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Operating System | Tizen 6.5 |
| Package Contents | <ul> <li>OH24B Digital Signage Display/Appliance</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>Power Cord</li> <li>Remote Controller + Batteries</li> <li>External WiFi/BT</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Application/Usage | Transportation |
| Number of Screens | 1 |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Weight (Approximate) | 18.52 lb |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | OH24B |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from SAMSUNG COMMERCIAL LARGE FORMAT and similar brands
32IN COMMERCIAL UHD LED LCD DISPLAY 400 NIT
13-INCH COLOR E-PAPER DISPLAY
65IN STANDALONE DISPLAY CRYSTAL UHD 300NIT 16/7 TAA
More from SAMSUNG COMMERCIAL LARGE FORMAT
Other products available from this brand

43IN COMMERCIAL 4K UHD DISPLAY 350 NIT TAA

50IN COMMERCIAL 4K UHD DISPLAY 350 NIT TAA

43IN COMMERCIAL 4K UHD DISPLAY 500 NIT TAA

55IN COMMERCIAL 4K UHD DISPLAY 350 NIT TAA
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.