
24IN 1080P VIDEO CONFERENCING M WITH IR 5MP WEBCAM USB-C HDMI DP
24IN 1080P VIDEO CONFERENCING M WITH IR 5MP WEBCAM USB-C HDMI DP
Key Features
- 24 Inch Full HD (1920x1080p) IPS webcam monitor with 120Hz refresh rate
- Built-in microphone, speakers and 5MP camera with privacy shutter and 5 degree tilt adjustment
- Enjoy convenient facial recognition for a safe, password-free, single user sign-on experience with an IR-integrated camera
- Advanced ergonomics with tilt, swivel, rotate, and height adjustment for all-day comfort
- Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- The VG2441V supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI, USB, DisplayPort inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Upgrade your workspace with the ViewSonic VG2441V, a monitor designed for modern collaboration. This 24" FHD display features a built-in 5MP camera, microphone, and speakers to ensure you look and sound your best on every call. Log in securely and instantly with Windows Hello and the integrated camera. A 5-degree adjustable angle and privacy shutter give you complete control over your video presence. Experience vibrant visuals with SuperClear IPS technology and work in comfort all day thanks to the ergonomic stand. The VG2441V provides flexible connectivity for any setup, including HDMI, DisplayPort, USB-C, and a built-in USB hub.
*USB-C port supports video, audio, and data only.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.3" |
| Width | 21.3" |
| Height | 13.7" |
| Webcam | Yes |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 250 Nit |
| Microphone | Yes |
Show all 71 specsShow fewer
| USB Type-C | Yes |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 24" 1080p Video Conferencing Monitor with Windows Hello Certified IR 5MP Webcam, USB-C, HDMI, DP |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | VG2441V |
| Response Time | 4 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 8.11" |
| Package Contents | <ul><li>24" 1080p Video Conferencing Monitor with Windows Hello Certified IR 5MP Webcam, USB-C, HDMI, DP</li><li>1 x 3-pin Plug</li><li>1 x HDMI Cable (v1.4; Male-Male)</li><li>1 x USB Type-C Cable (Male-Male; with Type-A adapter)</li><li>1 x Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | SuperClear IPS |
| Width with Stand | 21.26" |
| Application/Usage | Office |
| Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 20.83" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz - HDMI 1.4 |
| Number of USB Ports | 4 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 135 kHz - HDMI 1.4 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 6.39 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VG2441V |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Maximum Power Consumption | 66 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Extended Height with Stand | 20.83" |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating Power Consumption | 21 W |
| Compressed Height with Stand | 15.20" |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Additional Warranty Information | <p>3-Year limited warranty on parts, labor and backlight</p> |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.92 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand

12.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 LAPTOP AG/AS SCREEN PROT.

ACAD VB PEN PAD ID0730 FOR 7.5 WOODPAD PAPER DRAWING PAD NOTEBOOK

21.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.

23.6 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


