
24IN 1080P ERGONOMIC 100HZ MNTR WITH HDMI DISPLAYPORT AND USB HUB
24IN 1080P ERGONOMIC 100HZ MNTR WITH HDMI DISPLAYPORT AND USB HUB
Key Features
- Warranty: 3 Year Limited Mfg.
- Input Connectors: 1 x HDMI 1.4 Input; 1 x DisplayPort
- Controls: SuperClear IPS panel; Ergonomic stand with tilt, swivel, pivot, and height adjustments
- Includes: Built-in speakers ; 100mm x 100mm VESA mount
- Design & Dimensions: Black finish; Tilt (Forward/Back): -5º / 30º; Measures (with stand): 21.21"W x 15.84~19.89"H x 8.08"D"; Weighs 12.5 lbs.
- Display: 1920 x 1080 native resolution; Refresh Rate: 100Hz; 1,500:1 Contrast Ratio; Support for 16.7M Colors; Viewing Angles: 178-degrees horizontal/vertical; Brightness: 350 cd/m (typ)
- Performance: IPS Technology; 16:9 aspect ratio; Flicker-free screen; Low Blue Light reduction; Response Time: (Typical GTG): 5ms/(GTG w/OD): 5ms
- Type/Compatibility: 24” Full HD 100Hz Ergonomic Monitor; Compatible with Windows and Mac
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ViewSonic® VG2451 is a 24" monitor that makes it easy to connect, no matter what system you're using. Featuring HDMI, DisplayPort, and VGA, it works seamlessly with both modern and legacy devices. With a built-in USB hub featuring USB-A, USB-B, and USB-C with 15W Power Delivery, you can effortlessly connect your peripherals. Plus, front-facing USB ports offer instant access for accessories when you need it most. The frameless IPS panel brings your work to life with vivid brightness, sharp contrast, and wide viewing angles. Whether you're collaborating or working solo, the screen looks great from almost any angle. Backed by a three-year limited warranty and one of the best pixel performance policies in the industry, the VG2451 delivers incredible value and peace of mind.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.8" |
| Width | 21.2" |
| Height | 12.5" |
| Features | Wide Viewing Angle |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 350 Nit |
| USB Type-B | Yes |
Show all 70 specsShow fewer
| USB Type-C | Yes |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 24" 1080p Ergonomic 100Hz Monitor with HDMI, DisplayPort, and USB Hub |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | VG2451 |
| Response Time | 5 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 8.08" |
| Package Contents | <ul><li>24" 1080p Ergonomic 100Hz Monitor with HDMI, DisplayPort, and USB Hub</li><li>Power Cable</li><li>HDMI Cable</li><li>USB-A/B Cable</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.21" |
| Country of Origin | Vietnam |
| Height with Stand | 19.89" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 100 Hz - Displayport |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz - VGA |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 80,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VG2451 |
| Maximum Power Consumption | 92 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Extended Height with Stand | 19.89" |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Operating Power Consumption | 88 W |
| Compressed Height with Stand | 15.84" |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.57 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand

12.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 LAPTOP AG/AS SCREEN PROT.

ACAD VB PEN PAD ID0730 FOR 7.5 WOODPAD PAPER DRAWING PAD NOTEBOOK

21.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.

23.6 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


