California Proposition 65 Warning
24 X GIGABIT POE+ PORTS UNMANAGED GIGABIT POE+ SWITCH
24 X GIGABIT POE+ PORTS UNMANAGED GIGABIT POE+ SWITCH
Key Features
- 24 x Gigabit PoE+ ports (up to 30W per port)
- 2 x Gigabit SFP Slots
- 380W PoE power budget
- 52Gbps switching capacity
- Internal power supply
- Sturdy 1U 19" rack-mountable metal housing
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- Lifetime Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Installers and integrators can save on equipment costs and reduce installation time with TRENDnet's unmanaged gigabit PoE+ switches by delivering up to 30W per port of PoE+ power and data over existing Ethernet cables. Easily network PoE devices, such as high-power wireless access points, PTZ cameras, digital signage, IPTV decoders, access controls, and more with these gigabit PoE+ switches
- DEVICE INTERFACE: 24 x Gigabit PoE+ ports (up to 30W); 2 x Gigabit SFP Slots; LED indicators; Internal Power Supply.
- LIFETIME PROTECTION -We stand by the quality of our products. The TPE-TG262 26-Port Gigabit PoE+ Switch is secured with Lifetime Manufacturer Protection from TRENDnet. (U.S. and Canada Only)
- NDAA + TAA COMPLIANT: With our NDAA and TAA compliant network switches, you can plan and install networking solutions that Government customers demand today (U.S. and Canada Only)
- POE+ POWER BUDGET & SWITCH CAPACITY: 380W total PoE power budget on this Gigabit PoE+ Switch supplies up to twenty-four power over Ethernet devices with up to 30W per port with a 52Gbps switching capacity.
- GIGABIT PORTS: Gigabit ports provide a full switching capacity to this 24-Port gigabit PoE+ switch, with SFP support for long distance fiber applications.
- DATA TRANSFER RATE: Ethernet: 10 Mbps (half duplex); 20 Mbps (full duplex); Fast Ethernet: 100 Mbps (half duplex); 200 Mbps (full duplex);Gigabit: 2000 Mbps (full duplex); SFP: 2000Mbps (full duplex).
- HARDWARE DESIGN: Sturdy metal housing and rackmount brackets are included making this network Ethernet switch well suited for 19" 1U rack installations
Tech Specs
| Depth | 7.7" |
|---|---|
| Width | 17.1" |
| Height | 1.7" |
| Modular | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | TRENDnet |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 240 W |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 26-Port Gigabit PoE+ Switch |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Model | TPE-TG262 |
| TAA Compliant | Yes |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>26-Port Gigabit PoE+ Switch</li> <li>Quick Installation Guide</li> <li>Rack Mount Kit</li> <li>Power Cord (1.5m/4.9 ft.)</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | Taiwan |
| Power Consumption | 40 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.3at |
| Weight (Approximate) | 6.70 lb |
| Manufacturer Part Number | TPE-TG262 |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Manufacturer Website Address | http://www.trendnet.com |
| Total Number of Network Ports | 26 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STD-SW from TRENDNET - BUSINESS CLASS and similar brands
6-PORT GIGABIT POE+ SWITCH 4 X GIGABIT POE+ PORTS
10PORT MANAGED POE+ DIN-RAIL SWITCH 24-57V INDUSTRIAL GIGABIT L2
MINI DESKTOP SWTICH 5PORT 5/10/100M PLASTIC CASE
More from TRENDNET - BUSINESS CLASS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



