
24 DUAL PCK HEAD-ONLY 1080P IPS MONITORS W/ HDMI DP VGA
24 DUAL PCK HEAD-ONLY 1080P IPS MONITORS W/ HDMI DP VGA
Key Features
- VERSATILE MONITORS: 24 Inch Full HD (1920x1080p) IPS monitors with 100Hz refresh rate
- TWO MONITORS: Sold as a dual pack without monitor stands for easy dual-screen installation
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- SMART PACKAGING: Eco friendly easy-open box for streamlined monitor setup
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VG2448a-2_H2 supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI, USB, DisplayPort, VGA input
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Featuring a 3-sided ultra-thin bezel, the VG2448a-2_H2 provides a seamless multi-monitor viewing experience that dramatically increases visual clarity and helps to reduce eye strain. And with SuperClear® IPS panel technology, you can enjoy wide-angle viewing and vibrant, true-to-life colors.
Connect your favorite devices with ease using the HDMI, DisplayPort, VGA and USB inputs.
Upgrade your setup and enhance productivity with the ViewSonic® VG2448a-2_H2 dual monitor pack today.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 21.2" |
| Height | 12.6" |
| Features | sRGB |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
Show all 73 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27500 mm x 0.27500 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | VG2448a-2_H2 Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | VG2448a-2_H2 |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | No |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.99" |
| Package Contents | <li>LCD Display</li> <li>Power Cable</li> <li>DisplayPort Cable</li> <li>USB A/B Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.18" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 20.12" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 2 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - DisplayPort |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz - HDMI 1.4 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 14.11 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27500 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VG2448A-2_H2 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27500 mm |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Operating Power Consumption | 56 W |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand

12.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 LAPTOP AG/AS SCREEN PROT.

ACAD VB PEN PAD ID0730 FOR 7.5 WOODPAD PAPER DRAWING PAD NOTEBOOK

21.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.

23.6 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


