24-CHANNEL ASYNC SERIAL INTERFACE FOR ISR4000 SERIES ROUTER
24-CHANNEL ASYNC SERIAL INTERFACE FOR ISR4000 SERIES ROUTER
Key Features
- Expansion Module is the single answer to all your desired and specified application execution and expansion needs
- Plug-in Module conveniently adds a specific feature to an existing computer program to ensure maximum productivity
- Expansion Module with data networking application/usage for maximum productivity and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Asynchronous Terminal Server Interface Modules for Cisco 4000 Series Integrated Services Routers.
Product overview
Asynchronous interface modules provide high-density terminal server functionality to Cisco® 4000 Series Integrated Services Routers (ISRs). Up to 200 terminal server connections can be supported on a single platform- eight more than are supported on the Cisco ISR G2.
Tech Specs
| Depth | 6.7" |
|---|---|
| Width | 3.5" |
| Height | 1.3" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 24-Port Async Serial NIM |
| Product Type | Expansion Module |
| Compatibility | <p><b>Cisco Integrated Services Router:<br /></b></p> <ul> <li>4451-X</li> <li>4221</li> <li>4321</li> <li>4331</li> <li>4351</li> <li>4431</li> <li>4451</li> </ul> |
| Connector Type | RS-232 |
| Application/Usage | Data Networking |
| Country of Origin | China |
Show all 16 specsShow fewer
| Total Number of Ports | 24 |
|---|---|
| Interfaces/Ports Details | 24 x RS-232 Serial |
| Manufacturer Part Number | NIM-24A |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in ENET from CISCO - HW ROUTERS L/M and similar brands

USB WIFI ADAPTER MINI WIRELESS N NETWORK ADAPTER DONGLE 150MBPS
USB3.0 TO GIGABIT ETHERN ADAPT 1 USB 3.0 1PORT ETHERN
USB 3.0 4-PORT (2-EXT PLUS19-PIN HEADER) PCIE HOST CARD
More from CISCO - HW ROUTERS L/M
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

