24 +6BAY 10GBE NASANDISCSI/IP-SAN INTEL XEON
24 +6BAY 10GBE NASANDISCSI/IP-SAN INTEL XEON
Key Features
- SAN/NAS Storage System offers maximum storage efficiency and convenience
- Through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
- DDR4 SDRAM memory technology for dependable data storage with maximum usability
- Experience unmatched performance, built-in security and remote management capabilities with Intel Xeon 2.20 ghz processor
- RAID technology - data reliability, fault tolerance and improved overall performance
- Rack-mountable san/nas storage system allows maximum space utilization with easy and convenient access and retrieval of the data
- Optimize business network's performance with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- QES 1.1/QTS 4.2 OS with all the creative and productive tools you need
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Powered by an Intel® Xeon® D processor, the powerful enterprise-class TES-3085U is open for two operating systems - either the FreeBSD-based QES or Linux-based QTS. While QES supports ZFS for the utmost reliability and allows near-limitless snapshots, block-level data deduplication and real-time data compression, QTS features Qtier Technology, SSD cache, and an abundance of value-added apps to realize storage efficiency and diverse usage applications. The TES-3085U gives the flexibility to choose from two operating systems, enabling businesses to deploy proper operating systems on multiple TES-3085U based on their needs and goals in different stages. The TES-3085U is especially useful for providing a speedy all-flash storage solution that offers up to 24 disk bays and 6 dedicated SSDs bays for caching.
Intel® Xeon® D processor optimizes performance and efficiencyPowered by an advanced 14nm Intel® Xeon® D 64-bit SoC processor with an integrated PCH, up to 128GB DDR4 ECC RDIMM RAM / 64GB DDR4 non-ECC UDIMM RAM, and with two built-in 10GbE SFP+ ports, the 12Gb/s SAS-enabled TES-3085U delivers outstanding performance for data transmission and applications. With a thermal design power of only 20-65W, the TES-3085U fulfills demands for both performance and energy saving.
Excellent hardware: immensely, durable & compact
The TES-3085U supports SAS 12Gb/s 2.5" drives, allowing for SAS 12Gb/s and SATA 6Gb/s hard drives and SSDs. Businesses can create the most cost-effective storage by implementing suitable drives based on their needs.
5-year warranty: Global warranty inclusiveThe TES-3085U is backed by a 5-year warranty with 3-year global warranty inclusive at no extra cost. This premier warranty demonstrates QNAP's dedication to the essential business needs of continuous operations and non-interrupted services to their users.
Dual OS options system inside a single rackmount NAS
The TES-3085U provides flexibility for choosing between uncompromising reliability and greater versatility. The QES operating system is suited for enterprise-level storage with maximized business continuity, or the QTS operating system for enjoying application storage for greater functionality.
QES operating system based on FreeBSD & ZFSThe TES-3085U supports the brand-new QES (QNAP Enterprise Storage) operating system, which is based on the simple and efficient FreeBSD kernel and the ZFS file system that has been proven through years of experience to be most suitable for high-end enterprise applications. Continuing the same user experience with the QTS operating system, QES provides business users with an easy learning curve to quickly deploy the TES-3085U, and provides the best storage solution jointly with the current QNAP NAS.
ZFS - the best file system for business data storage
The TES-3085U features ZFS, a combined file system and logical volume manager, to support various advanced functions for high-end enterprise storage, including powerful storage expansion, flexible storage pools, RAID-Z for data protection, simplified management, high-performance SSD cache, nearly limitless snapshots and cloning, data deduplication, in-line compression, self-healing, and thin provisioning with reclaim for optimized utilization for virtual machine storage. ZFS is designed with a focus on data integrity, and uses its end-to-end checksums to detect and correct silent data corruption caused by hardware defects, bugs in firmware or metadata errors, effectively protecting user's data.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 19.1" |
| Width | 17.3" |
| Height | 3.5" |
| Protocols | DDNS |
| Brand Name | QNAP |
| Form Factor | Rack-mountable |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Rack Height | 2U |
| Manufacturer | QNAP Systems |
| Product Name | TES-3085U SAN/NAS Storage System |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Model | TES-3085U |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Xeon |
| Product Family | TES-x85U |
| Product Series | TES-x85U |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | D-1531 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Standard Memory | 32 GB |
| Operating System | QES 1.1/QTS 4.2 |
| Package Contents | <ul> <li>TES-3085U SAN/NAS Storage System</li> <li>4 x Ethernet Cable</li> <li>2 x Power Cord</li> <li>A03 Series (Chassis) Rail Kit</li> <li>Flat Head Screws (For 2.5" HDD)</li> <li>Quick Installation Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Number of 2.5" Bays | 30 |
| Weight (Approximate) | 30.82 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | TES-3085UD153132GRUS |
| Limited Warranty Duration | 5 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.qnap.com |
| Number of Total Expansion Bays | 30 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NAS-DS from QNAP and similar brands
More from QNAP
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


